Fillimi / Lajmet / Rama kujton regjistrimin e këngës së parë shqipe në pllaka vinili
Rama kujton regjistrimin e këngës së parë shqipe në pllaka vinili

Rama kujton regjistrimin e këngës së parë shqipe në pllaka vinili

Kryeministri Shqipërisë, Edi Rama përmes një postimi të tij, ka kujtuar Betejën e Mashkullores të  udhëhequr nga kryetrimi, Çerçiz Topulli. “Pak kohë pasi patriotët,  Hito Lekdushi dhe Bajram Ligu Prongjia, çuan prapa diellit bimbashin e njësisë pushtuese në Gjirokastër, me 18 mars 1908, Çerçiz Topulli me trimat e tij u angazhua në betejën për jetë a vdekje të Mashkullores. Kujtimi i asaj beteje u ruajt në këngën e famshme popullore të dashur për të gjithë, regjistruar për herë të parë në pllaka vinili në vitet 1920. Krenar gjithnjë për atë betejë që u bë këngë dhe përjetësoi shtatëshen burrërore, Çerçiz, Mihal, Hajredin, Asllan, Zeman, Hito e Myftar”, është shprehur Rama.

Kontrolloni gjithashtu

Elmi Reçica qëndroi në Gjenevë të Zvicrës, në nismën e PDK-së për hapjen e nëndegëve kudo ku jetojnë shqiptarët, në mërgim

Elmi Reçica qëndroi në Gjenevë të Zvicrës, në nismën e PDK-së për hapjen e nëndegëve kudo ku jetojnë shqiptarët, në mërgim

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica,  ka qëndruar për vizitë në Gjenevë të ...