leoni

Rriten tensionet në mes të ushtrisë amerikane dhe asaj iraniane në ngushticën e Hormuzit

Rriten tensionet në mes të ushtrisë amerikane dhe asaj iraniane në ngushticën e Hormuzit pas rrëzimit të një droni të dirigjuar nga ushtria e Iranit i cili qëndronte sipër forcave të ushtrisë amerikane. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp ka thënë se ushtria amerikane ka shkatërruar një dron për shkak të “veprimeve provokatore”. Ai shtoi më tutje se ushtria amerikane ka bërë një “aksion mbrojtës” për shkak se droni qëndronte në distancë më të vogël se 1.000 metra. Ngjarja ka ndodhur në ngushticën e Hormuzit, e vetmja lidhje mes Gjirit Persik dhe oqeanit nëpërmjet së cilës bëhet transportimit të afër 25 për qind të naftës në botë.

Kontrolloni gjithashtu

Josep Borrell, në seancën e KS të OKB-së ka folur edhe për propozimin franko-gjerman dhe për dialogun Kosovë-Serbi

Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova e Serbia të angazhohen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja në mirëbesim dhe kompromis

Përfaqësuesi i Lartë evropian, Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të angazhohen në …