KEK
Fillimi / Lajmet / Rufki Suma: Gjykata Speciale është padrejtësia më e madhe që i është bërë Kosovës që nga shpallja e pavarësisë
Rufki Suma: Gjykata Speciale është parejtësia më e madhe që i është bërë Kosovës që nga shpallja e pavarësisë

Rufki Suma: Gjykata Speciale është padrejtësia më e madhe që i është bërë Kosovës që nga shpallja e pavarësisë

Kryetari i komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma në një intervistë për TV Diellin dhe Radion Kosova e Lirë ndër të tjerash ka folur edhe për arrestimin ish-krerëve të luftës së UÇK-së nga Gjykata Speciale. Sipas tij arrestimi i liderëve të vendit është padrejtësia më të madhe që i është bërë Kosovës që nga shpallja e pavarësisë nga faktori ndërkombëtar. Ai e ka përmendur edhe votimin e demarkacionit më malin e Zi më kushtin se do të bëhet liberalizimi i vizave që ende nuk ka ndodhur. Suma ka theksuar së është e pakuptim që kjo gjykatë të gjykojë krimet e pretenduara deri në vitin 2000 atëherë kur UÇK është demilitarizuar në shtator të vitit 1999. Sipas tij institucionet tona kanë rënë nën grackën e ndërkombëtarëve dhe kanë themeluar këtë gjykatë të pa drejtë dhe të njëanëshme. Suma e ka quajtur të turpshme gëzimin e disave arrestimin e ish-ushtarëve të UÇK-së. Kryetari i Hanit të Elezit ka potencuar së përkundër së thuhet së kjo gjykatë është e Kosovës nuk e ka asnjë element të shtetit tonë.

Kontrolloni gjithashtu

Partitë opozitare vazhdojnë të kërkojnë zgjedhje të parakohshme në Kosovë

Demokracia në Veprim kërkon të hetohen dyshimet për falsifikim me vota të kandidatëve për deputetë

Organizata “Demokracia në Veprim” ( DnV) ka kërkuar që të hetohen dyshimet për falsifikim me ...