Greqia dhe Kosova po flasin për gazin natyror amerikan për të arritur territorin e Kosovës përmes Maqedonisë së Veriut

Rusia ka ndaluar furnizimin me gaz natyror për Finlandën, pas kërkesës së saj për anëtarësim në NATO

Kremlini zyrtar ka ndaluar furnizimin me gaz natyror për Finlandën, pas kërkesës së saj për anëtarësim në NATO. Importet përmes pikës hyrëse të Imatra janë ndalur, tha në një deklaratë Gasgrid Finland. Gazprom ka kërkuar që vendet evropiane të paguajnë për furnizimet në rubla për shkak të sanksioneve të vendosura për pushtimin e Kremlinit, por Finlanda refuzoi. Të dërguarit e NATO-s nuk arritën një konsensus të mërkurën nëse do të fillonin bisedimet e anëtarësimit me Finlandën dhe Suedinë, thanë diplomatët, ndërsa Turqia përsëriti kundërshtimet e saj ndaj pranimit të dy vendeve nordike. Të dërguarit u takuan në selinë e NATO-s në Bruksel pasi ambasadorët e Finlandës dhe Suedisë paraqitën kërkesat me shkrim për t’u bashkuar me organizatën ushtarake, një lëvizje që shënon një nga pasojat më të mëdha gjeopolitike të luftës së Rusisë në Ukrainë, dhe që mund të rishkruajë hartën e sigurisë së Evropës.

 

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, sot do të qëndrojë në vizitën e tij të parë zyrtare në Kosovë

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare …