Fillimi / Lajmet / Sot në Gjermani është duke u mbajtur Samiti i Berlinit, ku pjesëmarrës janë të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor
Hashim Thaçi dhe Angela Merkel

Sot në Gjermani është duke u mbajtur Samiti i Berlinit, ku pjesëmarrës janë të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor

Sot në Gjermani është duke u mbajtur Samiti i Berlinit, ku pjesëmarrës janë të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. Atje do të zhvillohen një mori takimesh të drejtuesve të vendeve të këtij rajoni me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel dhe Presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Në takim palët do t’i pres edhe Shefja për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini. Veçse ajo më veçantë se të tjerët do t’i takojë zyrtarët nga Kosova dhe Serbia. Në faqen zyrtare të BE-së, njoftohet se Mogherini do të takojë një përfaqësues të një vendi, qoftë ai president ose kryeministër. Kurse Kosova dhe Serbia do të priten me delegacione. Nga Kosova në Berlin ndodhen, kryetari Hashim Thaçi, Kryeministri Ramush Haradinaj dhe Ministri i Jashtëm Behxhet Pacolli.

Kontrolloni gjithashtu

Kryeministri Hoti, sot në Paris ka nënshkruar dy marrëveshje me Francën dhe ka ftuar për vizitë, kryetarin Macron

Kryeministri Hoti, sot në Paris ka nënshkruar dy marrëveshje me Francën dhe ka ftuar për vizitë, kryetarin Macron

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron ia ka bërë të ditur kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, ...