Thaçi: Prioritete të Presidencës do të jenë sundimi i ligjit, zhvillimi ekonomik dhe fuqizimi i institucioneve shtetërore

Thaçi: Prioritete të Presidencës do të jenë sundimi i ligjit, zhvillimi ekonomik dhe fuqizimi i institucioneve shtetërore

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë, Jan Braathu, me të cilin bisedoi për zhvillimet politike në Kosovë e rajon, si dhe për prioritetet e tij si President. Ai tha se tanimë ka një stabilitet politik në Kosovë, i cili po përcillet me një dialog gjithnjë e më të intensifikuar. Prioritete të Presidencës do të jenë sundimi i ligjit, zhvillimi ekonomik dhe fuqizimi e funksionimi demokratik i institucioneve të shtetit, theksoi në mes tjerash kryetari, Hashim Thaçi. Ndërkohë, ambasadori i Norvegjisë në vendin tonë, Jan Braathu u shpreh i gëzuar që Kosova ka tejkaluar tensionet politike dhe se tash vëmendja është kthyer kah bashkëpunimi dhe puna për zhvillimin e shtetit dhe shoqërisë kosovare.

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …