Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Turqia pret nga Amerika të mbajë premtimin për tërheqjen e luftëtarëve kurdë nga Siria
Turqi - Siri

Turqia pret nga Amerika të mbajë premtimin për tërheqjen e luftëtarëve kurdë nga Siria

Turqia pret që Shtetet e Bashkuara  të mbajë premtimin dhe nuk do të përdorin “taktikat e zvarritjes” për të ndaluar ofensivën e Ankarasë në verilindje të Sirisë ndërsa luftëtarët kurdë tërhiqen, tha kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Ankaraja dhe Uashingtoni ranë dakord për një armëpushim pesë-ditor në veri-lindje të Sirisë të enjten për të lejuar militantët kurdë sirianë të tërhiqeshin nga “zona e sigurt” që Turqia dëshiron të krijojë në zonën kufitare. Erdogan tha se ofensiva do të vazhdojë nëse tërheqja nuk do të përfundojë brenda pesë ditëve, Duke folur në një tubim në Stamboll, Erdogan tha se ai u kishte thënë vendeve të Bashkimit Evropian dhe delegacionit amerikan, me të cilin kishte arritur një marrëveshje, se Turqia do të rifillonte operacionin nëse marrëveshja dështon.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe ai i LDK-së Isa Mustafa nuk do të takohen sot për të biseduar rreth koalicioni

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe ai i LDK-së Isa Mustafa nuk do të takohen sot për të biseduar rreth koalicionit

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka njoftuar se nuk do të takohet sot me ...