AKP deri me 2 dhjetor
kek baneri
mbpzhr 2018
valamobile
Fillimi / Lajmet / Valon Murati: Zhurmat e fundit për korrigjim kufijsh bëjnë të frikësohemi se Kosovës po i përgatitet skenari më i keq
Valon Murati, thotë se Kuvendi i Kosovës nuk guxon ta heq nga tryeza e bisedimeve Kosovën Lindore

Valon Murati: Zhurmat e fundit për korrigjim kufijsh bëjnë të frikësohemi se Kosovës po i përgatitet skenari më i keq

Në konferencën për medie të mbajtur sot, kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ndër të tjera tha se zhurmat e fundit për korrigjim kufijsh na bëjnë të frikësohemi se Kosovës po i përgatitet skenari më i keq i mundshëm, ai i instalimit të asociacionit të komunave serbe, i cili në rrethanat e një dialogu ku po flitet për marrëveshje përfundimtare, mund të përfundojë me kompetenca ekzekutive dhe me autonomi politiko-territoriale. Duke rikujtuar se bisedimet në mes të Kosovës dhe Serbisë pritet të futen në një fazë kritike nga muaji shtator i këtij viti, ai tha se fatkeqësisht, opinioni publik dhe partitë politike janë më të përçara se kurdoherë rreth kësaj teme dhe se Kosovës i mungon platforma politike për këto bisedime e, rrjedhimisht, edhe konsensusi politik për to.

Kontrolloni gjithashtu

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj thotë së e Serbinë nuk do të flasim për territore

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj thotë së me Serbinë nuk do të flasim për territore

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, për herë të parë ka mbajtur sot ligjëratë para studentëve ...