mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet / Veteranët e UÇK-së, në Therandë kërkojnë kthimin e dinjitetit të ushtarit, invalidit dhe dëshmorit të UÇK-së
Ushtarët e UÇK-së

Veteranët e UÇK-së, në Therandë kërkojnë kthimin e dinjitetit të ushtarit, invalidit dhe dëshmorit të UÇK-së

Përmes njhë deklarate publike, Veteranët e UÇK-së, në Therandë, (ish-Suharekë) kanë shprehur pakënaqësitë e tyre drejtuar Komisionit Qeveritar për Verifikimin e Veteranëve, Invalidëve dhe Dëshmorëve të UÇK-së. Ata gjatë punimeve të Kuvendit të III-të, kanë prezantuar fakte se në listat e kategorive të luftës  janë futur edhe ata që kanë dezertuar luftën, por edhe të tjerë që kanë qenë kundërshtarë të kësaj lufte. Veteranët e Therandës me rrethinë kanë  kërkuar që të rishqyrtohen listat, duke kthyer dinjitetin e vërtetë të ushtarit, invalidit dhe dëshmorit të UÇK-së, thuhet në deklaratën e nënshkruar nga, veterani, Destan Zekolli.

Kontrolloni gjithashtu

Thaçi: UÇK nuk u mposht nga ofansivat e shtatorit 1998 në saje të guximit dhe trimërisë së dëshmorëve dhe heronjve tanë

Thaçi: UÇK nuk u mposht nga ofansivat e shtatorit 1998 në saje të guximit dhe trimërisë së dëshmorëve dhe heronjve tanë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar Xhevë dhe Fehmi Lladrovcin në 21 vjetorin e ...