kek
Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Vuçiq: Vatikani po ndjek një politikë serioze, duke ruajtur qëndrimin për të mos e njohur pavarësinë e Kosovës

Vuçiq: Vatikani po ndjek një politikë serioze, duke ruajtur qëndrimin për të mos e njohur pavarësinë e Kosovës

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili ndodhet për vizitë në Vatikan, pas takimit me Papa Françesko, tha se Vatikani po ndjek një politikë serioze, dhe se do të ruajë qëndrimin e tij për të mos njohur pavarësinë e Kosovës, ashtu sikur nuk e ka njohur edhe 11 vjet pas shpalljes. Vuçiq ka saktësuar me këtë rast se  Vatikani dëshiron bisedime dhe një zgjidhje paqësore midis serbëve dhe shqiptarëve. Vuçiç tha se ai kishte mësuar dhe dëgjuar shumë gjatë bisedës me Papën, dhe se ai pa shqetësimin e tij për të gjithë njerëzit në Ballkan dhe sidomos për qytetarët serbë. Vatikani dhe Izraeli janë dy shtete që nuk e pranojnë pavarësinë e Kosovës edhe pse politikanët  shqiptarë nuk prajnë angazhimet e tyre në këtë drejtim dhe vazhdimisht kanë shpresuar dhe shpresojnë kot, sepse çmimi për të marrë njohje nga Vatikani dhe Izraeli, është i pamundur.

Kontrolloni gjithashtu

Kurti thotë se gjashtë muaj u bënë nga letra që ia dërgoi Presidentit Trump, mirëpo Thaçi nuk mori përgjigje

Albin Kurti, mendon se ka ardhur koha, “që ta thyejnë qafën”, ata që e dëmtuan Kosovën për shumë vite

Kreu i Vetëvendosjes dhe njëkohësisht kandidati për kryeministër,  Albin Kurti, në një tubim përballë elektoratit ...