Ymeri: Mustafa e Thaçi ofenduan të gjithë protestuesit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri deklaroi se nuk mund të ketë dhe nuk do të ketë normalitet institucional nga kjo qeveri anti kushtetuese. Gjatë konferencës për medie ai theksoi se me deklaratat e tyre, kryeministri, Isa Mustafa dhe zëvendës kryeministri, Hashim Thaçi dje kërcënuan dhe ofenduan të gjithë protestuesit. Ne e kemi qartësuar deklaratën e Molliqajt dje paradite. Deklarata e Thaçit i ka ofenduar të gjithë qytetarët e republikës dhe ai duhet të jap përgjegjësi për këtë. Duke folur për arrestimet e aktivistëve të Vetëvendosjes ai theksoi se nuk mund të ketë dhe nuk do të ketë normalitet institucional nga kjo qeveri anti kushtetuese. Ndërsa kryetari i Prishtinës që vije nga radhët e Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti e ka konsideruar absurde ftesën e zëvendëskryeministrit, Hashim Thaçi drejtuar partive opozitare për dialog. Ai dje na quajti qyqar ndërsa sot në fton në dialog, ka shkruar, Shpend Ahmeti.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …