Jeton Syla

Rikalo takoi komisionerin e BE-së për bujqësi dhe siguri të ushqimit

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo, në kuadër të vizitës së tij në Berlin, është takuar me Komisionerin për Bujqësi, Phil Hogan, si dhe Komisionerin për Siguri të Ushqimit dhe Shëndetësi, Vyetinis Andriukatis, ku është biseduar ekskluzivisht për procesin e integrimit evropian të Republikës së Kosovës në …

Më shumë...

Ministri Rikalo takon Ministren e Bujqësisë së Gjermanisë, Julia Klockner

Gjatë qëndrimit të tij në Berlin Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo takoi Ministren e Ushqimit dhe Bujqësisë të Gjermanisë, Julia Klockner, gjatë takimit të organizaur nga SWG me ministrat e bujqësisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Gjatë këtyre takimeve u bisedua për mundësinë e përkrahjes së …

Më shumë...

ASHNA demanton lajmin për rritje pagash

Agjencia e Shërbimeve të Navigacionit Ajror, reagon me qëllim të njoftimit të drejtë të opinionit publik në lidhje me lajmin e pavërtetë “Rriten pagat në ASHNA”, duke konfirmuar me këtë rast që nuk ka rritje pagash në ASHNA. Me 11 Janar, 2019 në lajmet qëndrore në KTV publikohet lajmi me …

Më shumë...

Ambasadori Minxhozi diskutoi në UBT për bashkëpunimin ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë

Në përmbyllje të këtij viti dhe për të shënuar bashkëpunimin e ngushtë në mes UBT-së dhe Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ambasadori Qemal Minxhozi mbajti një diskutim të hapur me stafin dhe studentët e UBT-së, me të cilët bashkëbiseduan për çështjet më të rëndësishme që i kanë karakterizuar shtetet tona …

Më shumë...

Tri vepra të reja nga Kolegji BIZNESI

Në Biblotekën Kombëtare “Pjeter Bogdani”, Kolegji Biznesi ka promovuar tri vepra shkencore të Profesoreve të këtij Kolegji. Promovimin e përshendeti në emër të kryeministrit Ramush Hajradinaj, këshilltari i tij, Jahja Lluka. Veprat e promovuara trajtojnë qështje nga fusha e dijes shkencore të programeve që janë të licensuara dhe akredituara në këtë …

Më shumë...

Ministri Bytyqi ndau mirënjohje për mësimdhënësit dhe drejtorët e dalluar për vitin 2018

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, në një ceremoni solemne ka ndarë mirënjohje për mësimdhënës dhe drejtorë të shkollave të përzgjedhur nga komunat e tyre si më të mirët për vitin 2018. Mirënjohjet janë ndarë me qëllim të vlerësimit dhe respektimit të punës dhe angazhimit të tyre për …

Më shumë...

Reçica në konferencën përmbyllëse të vitit 2018, vit i reformave në MPMS

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka mbajtur konferencën përmbyllëse të vitit 2018. Ai foli fillimisht për sfidat dhe obligimet e vitit që po lamë pas si ato, në fushën e marrëdhënies së punës, sigurisë dhe shëndetit në punë, trajtimit jo të barabartë të personave me aftësi të …

Më shumë...

Plus Center të premtën shpërndan miell për familjet skamnore

Kompania Plus Center në Ferizaj të premten me 28.12.2018 do të shpërndaj 5 ton miell për familjet skamnore. Ndërsa nxënsave të shkollave fillore të Ferizajt do t’iu shpërndahen për festat e fundvitit shumë dhurata përmes donatores Elodina Avdiu e lindur dhe rritur ne Francë me kontributet e mbledhura. Plus Center …

Më shumë...

Shala: Vendimet që i kemi marr dëshmojnë se po e mbrojmë konsumatorin

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka theksuar se që nga marrja e detyrës mbrojtjen e konsumatorit e ka vendosur ndër prioritetet kryesore dhe sipas tij, kjo është dëshmuar me vendimet që i ka marr. Shala ka thënë se urdhëresa për ndalimin e shitjes së duhanit dhe alkoolit për …

Më shumë...

Certifikohen 25 kompani për bujqësinë organike

Për grumbullimin e bimëve mjekësore, aromatike dhe pemët e imëta janë certifikuar edhe 25 kompani, të cilat operojnë në gjithë vendin. Certifikimi i këtyre kompanive me “Certifikata organike”, është bërë nga Shoqata “Organika” dhe është mbështetur  nga projekti “Promovimi i Punësimit në Sektorin Privat” të Agjencisë Zvicërane për Zhvillim dhe Bashkëpunim, …

Më shumë...

Nis dekorimi i qytetit të Rahovecit për festat e fund vitit

Ka nisur dekorimi i qytetit të Rahovecit për festat e fund vitit. Dekorimi ka nisur nga Podrumi i Vjetër për të vazhduar deri te Lab Oil. Ai do të bëhet edhe tek tre rreth rrotullimet në hyrje të qytetit. I pranishëm në nisjen e dekorimit ishte kryetari i komunës, Smajl …

Më shumë...

Komitetit për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural mbajti mbledhjen e parë urgjente

Kryesuesi i Komitetit  për  Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Kastriot Berisha paraqit vetëm një pikë të rendit të ditës – Shqyrtimin dhe miratimin e  Draft- Rregullores  për Tokën Bujqësore në Komunën e Malishevës. Ky Komitet për Draft-Rregulloren për Tokën Bujqësore në Komunën e Malishevës doli me rekomandime dhe plotësime, me …

Më shumë...

Kryetari Haliti nderoi me mirënjohje FSK-në, Policinë dhe KFOR-in

Në mbledhjen e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi, situate e sigurisë në komunën e Vitisë, u vlerësua e qetë dhe stabile. Meqë sipas planit për mbajtjen e mbledhjeve të KKSB-së parashihen të mbahen vetëm 6 mbledhje të rregullta, mbledhja e sotme ishte e shtata, por që u iniciua nga …

Më shumë...

Vitia komuna e parë në nivel vendi që bënë digjitalizimin e shkollave

Komuna  e Vitisë, është bërë komuna e parë në nivel vendi që ka bërë digjitalizimin e shkollave. Kjo u bë e mundur falë një projekti të përbashkët të Komunës së Vitisë me Fondacionin Kosovë – Luksemburg me të cilën 39 shkollat e kësaj komune si fillore ashtu edhe të mesme  …

Më shumë...

Kapacitetet e kogjenerimit shfrytëzohen rreth 50%

Projekti i kogjenerimit për ngrohje të qytetit me avull nga Termocentrali “Kosova B” momentalisht nga Termokosi është duke u shfrytëzuar me vetëm 50% të kapaciteteve që ofron KEK-u, kjo për arsye se është duke u bërë zgjerimi i rrjetit. Megjithatë, kogjenerimi po konsiderohet si një projekt ekonomik dhe mjaft i …

Më shumë...

Plus Center i shpreh ngushëllime popullit mik amerikan

George H.W. Bush

Plus Center nga Ferizaj në shenjë solidarizimi me popullin mik Amerikan, të mërkurën më 5 dhjetor 2018, solidarizohet dhe  mban ditë zie me rastin e vdekjes së ish Presidentit amerikan, George H.W. Bush. Me këtë rast pronari i Plus Center, z. Sylejman Neziri dhe i gjithë stafi i shprehin ngushëllime …

Më shumë...