KEK
Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 373)

Zamir Qeriqi

Shpëtim Golemi: Lindja, veprimtaria dhe fundi i LPK-së përmes faqeve të librit “Lëvizja”

Gjën’ më të keqe jam gati ta dëgjoj, Gjën’ më të tmerrshme ma thuaj tani, Dhe lajmin më tragjik do ta duroj, Veç shpejt pergjigjmu: s’kam më mbretëri? SHEKSPIR, “Rikardi II”   Dikur filozofi gjeman Artur Shopehauer pat thënë: “Tregohu krenar sipas meritave të tua, sepse, kushdo që ka një ...

Më shumë...

A.Q: Trashëgimia rapsodike që ka lënë këngëtari, Bajrush Doda, duhet të ruhet në mënyrë institucionale

Në radhët e rapsodëve shqiptarë, të cilët kanë bërë emër me këngët e tyre, pa dyshim se në mesin e më të dalluarve, ka qenë edhe këngëtari i mirënjohur, Bajrush Doda,  i cili fizikisht u nda nga ne në ditën e fundit të vitit 2o11. Janë pak në numër këngëtarët e ...

Më shumë...

Fjalët si Demushi, punët si kurkushi

Satiriku i madh serb, Radoje Domanoviq, ( 1873 – 1908) njëri ndër kritikët më të pakursyer, që ka shkruar satira stigmatizuese drejtuar politikanëve fodullë dhe të prapambetur serbë, duke përshkruar  paaftësinë e zyrtarëve poltronë e  gjysmakë, prepotencën dhe ulokësinë e tyre  ka thënë: (Jedu govna a kazhu da jedu zhumance) ”“Po e hanë mu-në dhe ...

Më shumë...

Doli në dritë libri i Halil Katanës: “Për ju breza që ngritet Atdheun mbi supe”

Shkrimtari dhe intelektuali i njohur shqiptar, koloneli i Ushtrisë Shqiptare dhe njëri ndër ushtarakët më të dashur të UÇK-së,  redaktori i revistës “Pavdekësia”,  Halil Katana ka nxjerrë në dritë librin: “Për ju breza që ngritet Atdheun mbi supe”. Autori, në këtë libër ka sjellë një pasqyrë të zhvillimeve historike në Shqipëri, para, gjatë ...

Më shumë...

Anila Basha: Enver Hoxha e çmonte shumë krijimtarinë artistike të Ismali Kadaresë

Ismail Kadare e Enver Hoxha…Bashkëjetesa e një shkrimtari me diktatorin, në kohën e diktaturës së proletariatit. Të gjithë kanë lexuar shumë këto vitet e fundit të demokracisë mbi marrëdhëniet e të dyve, por deri më tani, e vërteta ende nuk është zbardhur akoma. Duke qenë se bëhet fjalë për shkrimtarin ...

Më shumë...

A.Q. Guberna e Berishës, Pokrajina me fusnotë e Thaçit dhe Tatkovina e Ali Ahmetit

Të gjitha pjesët e ndara të trojeve shqiptare nuk e bëjnë dot as edhe një shtet që lë për të dëshiruar. Tashmë kemi dy tërësi  dhe një gjysmë, të cilat funksionojnë sipas standardeve speciale të BE-së dhe që qeverisën, si gjithnjë, nën tutelën e Brukselit dhe miqve tanë të famshëm dhe ...

Më shumë...

Arben LLALLA: Gjuha shqipe e ruajtur në shekuj nga arvanitasit

Elementi kryesor që dallon arvanitasit nga popujt e tjerë që përbëjnë shtetin grek, është gjuha shqipe, që ata flasim brenda në rrethin familjar. Deri në shekujt e mëparshëm gjuha shqipe nuk shkruhej nga masa e gjerë e popullit të saj, nuk përbënte gjuhën e shkollimit, këtë gjuhë e flisnin njerëzit ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Me shkrimtarin, Jakov Xoxa, më 5 qershor të vitit 1973, në Apolloni të Fierit

Me shkrimtarin Jakov Xoxa, (në mes), Apolloni, 5 qershor 1973. Studentët e vitit të katërt të Degës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe, gjatë vizitës dyjavore në Shqipëri   (5 qershor 1973)   Sot, më 5 qershor 1973, në Apolloni të Fierit, jemi takuar dhe kemi biseduar me shkrimtarin e shquar, Jakov Xoxa, ...

Më shumë...

ARSIM SEJDIU: Vështrim i shkurtër lidhur me librin e Bedri Islamit: “Lindje e përgjakur-Lëvizja”

Libri  i emërtuar ”Lindje e përgjakur”, i cili u promovua ditë më parë një sallë të ngushtë të Institutit Albanologjik të Prishtinës, nga bashkëbiseduesit, Ibrahim KELMENDI dhe Bedri ISLAMI, bashkëbisedim ky, me dy pole rolesh të ndara; pra njëri në atë të pyetësit, B. ISLAMI dhe tjetri, I.  KELMENDI, të përgjegjësit, apo ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Dashuria e përhershme dhe pashtershme e Adem Demaçit për njeriun dhe njerëzimin

Filozofi më i madh idealist, gjerman, Georg Vilhelm Fridrih Hegel, në veprën madhore “Fenomenologjia e shpirtit” në kapitullin, “Perënditë dhe njerëzit”, ndër të tjera ka shënuar: “Forcat e përgjithshme disponojnë në vetvete shenjën e individualitetit, e cila është e lidhur me principin e veprimit. Nga kjo del se vepra e tyre ...

Më shumë...

Jorgo Bulo: Akademiku, Rexhep Qosja korife i shkencës, që mbrojti kulturën tonë nga gjenocidi serb

Kur marr sot në dorë kompletin e veprës së akademikut Rexhep Qosja, mendimi më çon në kohën e shkuar, kur dyzet e ca vjet më parë, ai, atëherë i ri, vinte në Tiranë me një libër të vogël me kritika, por me një synim ambicioz për të mbledhur lëndën për ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Një libër i goditur dhe i pasur në mendime

Shënime rreth librit “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”, i Ylli Polovinës.   Para katër vitesh, në muajin maj 2008, shkrimtari Ylli Polovina iu prezantua lexuesit shqiptar me librin “Gjysma e harruar e Skënderbeut”, i cili ishte libri i  shtatëmbëdhjetë i tij. Edhe pse Polovina në promovimin e atij libri u ...

Më shumë...

Poeti i dashuruar në vargun poetik

Poeti, veprimtari dhe idealisti, Selman Dervishi, radhitet në mesin e krijuesve që kanë bërë emër sidomos pas luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe fitores historike të shqiptarëve kundër kolonializmit e hegjemonizmit shekullor serb. Ai ka shkruar poezi që nga mosha rinore. Ka bashkëpunuar me revistat e shkollave dhe me gazetat e ...

Më shumë...

A.Q: “Konstandini i Vogëlthi”, kënduar nga këngëtari arvanitas, Thanasi Moraiti

Motivi i mbajtjes së besës bashkëshortore, është ndër motivet më të moçme të kujtesës shpirtërore shqiptare dhe ka të ngjarë të ketë qenë analog me motivin e kthimit të Odiseut në Itakë, sipas përshkrimeve që ka bërë rapsodi grek, Homeri, babai i eposit në letërsinë botërore. Kënga e Konstandinit, e ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Përshtypje e vlerësime për librin, “Për ju o breza që ngritet Atdheun mbi supe” …

Halil Katana,

A. Qeriqi: Përshtypje e vlerësime për librin, “Për ju o breza që ngritet Atdheun mbi supe” të ushtarakut, shkrimtarit e publicistit, Halil Katana Shkrimtari dhe intelektuali i njohur shqiptar, koloneli i Ushtrisë Shqiptare dhe redaktori i revistës, “Pavdekësia”,  Halil Katana, në kohën kur po vuante nga një sëmundje e pashërueshme,  ka nxjerrë ...

Më shumë...

Mendjendrituri Erazmi i Roterdamit dhe çmenduria njerëzore

Erazmi i Roterdamit është njëri ndër zëdhënësit më të guximshëm të shprehjes së fjalës, idesë dhe mendimit të lirë, në kohën kur fjala e lirë jo vetëm censurohej, por deklamuesi i saj digjej në turrë të druve bashkë me të, apo mbahej  me burg gjatë tërë jetës. Për mbështetje në botëkuptimin ...

Më shumë...