Zamir Qeriqi

Luan Isuf Qerimaj (2.3.1980 – 26.5.1999)

Luan Isuf Qerimaj (2.3.1980 – 26.5.1999)

Një vit më parë, djali i axhës, dëshmori Arben Qerimaj, para se të mbyllte sytë, i kishte lënë dëshirën e fundit Luanit: të vazhdonte luftën me armë në dorë. Luani e zbatoi porosinë me devotshmëri, duke vazhduar me vendosmëri luftën çlirimtare kundër kolonializmit serb, deri në rënie, një vit më …

Më shumë...

Arben Shaqë Qerimaj (11.8.1976 – 26.5.1998)

Arben Shaqë Qerimaj (11.8.1976 – 26.5.1998)

‘’Luan, amanet automatikun! Të mos e lëshosh nga dora, deri në përfundim të luftës…!, – kjo ishte porosia që dëshmori Arben Qerimaj ia lë djalit të axhës dhe bashkëluftëtarit, Luanit, në çastet e fundit të jetës së vet, derisa i plagosur, po transferohej për në spitalin ushtarak të UÇK-së, në …

Më shumë...

Abit Pajazit Sinani (18.4.1980 – 26.5.1999)

Abit Pajazit Sinani (18.4.1980 - 26.5.1999)

Fshati Murgullë i Besianës, që shtrihet në brezin kufitar ndërmjet Kosovës e Serbisë, deri në vitin 1887 ishte i banuar nga shaljanët, të afërt me banorët e Shalës së Bajgorës. Më vonë, pas dëbimit të shqiptarëve nga trojet e tyre nga regjimi okupator serb, këtu u vendosën edhe disa familje …

Më shumë...

Haki Ali Krasniqi (25.9.1959 – 26.5.1999)

Haki Ali Krasniqi (25.9.1959 – 26.5.1999)

Haki Krasniqi u lind më 25 shtator të vitit 1959 në fshatin Vranoc të komunës së Pejës. Rrethi i familjes së Sylërexhëve ku ka lindur dëshmori, është i njohur për kontributin e dhënë në luftë për liri e çlirim nga pushtuesit, e veçanërisht nga serbët e malazezët, që nga Lidhja …

Më shumë...

Ilaz Selim Selimi (5.9.1958 – 26.5.1999)

Ilaz Selim Selimi (5.9.1958 – 26.5.1999)

Dëshmori i kombit Ilaz Selimi u lind më 5.9.1958 në fshatin Repë, komuna e Besianës. Babai i Ilazit, Selimi,nuk shikohej me sy të mirë nga regjimi i kohës dhe për këtë në vitin 1948 ishte dënuar dhe kishte vuajtur burgun prej tetë muajsh, pasi në shtëpinë e tij kishte strehuar …

Më shumë...

Milaim Hashim Qerimi (7.4.1955 – 26.5.1999)

Milaim Hashim Qerimi (7.4.1955 - 26.5.1999)

Milaim Qerimi u lind më 7 prill 1955 në fshatin Repë të Besianës, në një familje të varfër por me traditë patriotike. Kjo familje rrjedh nga familja Musa e Shalës së Bajgorës. Gjyshi i Milaimit, Qerimi ishte luftëtar i dalluar kundër osmanëve dhe hordhive barbare të asaj kohe. Ai e …

Më shumë...

Musa Rexhep Qerimi (2.8.1981 – 26.5.1999)

Musa Rexhep Qerimi (2.8.1981 – 26.5.1999)

Musa Qerimi u lind më 2 gusht 1981, në fshatin Repë të Besianës (ish-Podujevë). Nga represioni serb, familja e tij ishte detyruar t’i braktisë vatrat stërgjyshore dhe të marrë rrugën për në Anadoll, ku nuk arrin të shkojë. Ajo mori këtë rrugë tri herë me radhë dhe pas secilës herë …

Më shumë...

Mentor Ismet Ratkoceri (9.2.1978 – 26.5.1999)

Mentor Ismet Ratkoceri (9.2.1978 – 26.5.1999)

Dëshmori i kombit, Mentor Ismet Retkoceri, u lind më 9 shkurt të vitit 1978, në fshatin Lupç i Poshtëm, komuna e Besianës (ish-Podujevë). Deri në moshën 8-vjeçare jetoi në fshatin e tij të lindjes, ku edhe kreu klasën e parë. Klasën e dytë dhe shkollimin fillor e vazhdoi në shkollën …

Më shumë...

Hasan Ramë Jashari (16.12.1976 – 26.5.1999)

Hasan Ramë Jashari (16.12.1976 – 26.5.1999)

Dëshmori Hasan Jashari u lind më 16 dhjetor 1976, në Kokorovicë, lagje e fshatit Demahmet (ish-Reçicë) të Besianës (ish-Podujevë). Shkollën fillore e ka kryer në fshatin Ahishtë (ish-Zhiti). Hasan Jashari rrjedh nga një familje atdhetare e cila gjithmonë ka qenë kundër shtetit okupues serb – nga familja e njohur derë …

Më shumë...

Florim Rrahman Rushiti (2.4.1979 – 26.5.1999)

Florim Rrahman Rushiti (2.4.1979 - 26.5.1999)

Florim Rushiti lindi në fshatin Kapit të Komunës së Medvegjës, Kosova Lindore. Shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes, ndërsa të mesmen e nisi në Bujanovc, por e ndërpreu në vitin e tretë, pasi, i detyruar nga gjendja e varfër ekonomike, shkoi në vitin 1996, refugjat në Gjermani, në …

Më shumë...

Xhavit Ragip Kozhani (19.3.1966 – 26.5.1999)

Xhavit Ragip Kozhani (19.3.1966 - 26.5.1999)

Tradita liridashëse e banorëve të fshatit Ribar i Madh i Lypjanit, tani Ilirias, është përcjellë nga brezi në brez, qysh nga koha e sundimit turk. Janë shquar për trimëri, luftë dhe rezitencë kundër okupatorit serb: Salih Rexha, Kadri Beba, Rexhep Salih Rexha, Rifat Rexha dhe disa trima të tjerë të …

Më shumë...

KFOR-i po mbanë ushtrimin, “Shpata e ngrirë”, nga 25 deri më 28 maj 2022, në zonën e stërvitjes ajrore të Gjakovës

Nga 30 gushti e deri më 8 shtator KFOR-i do të mbajë një Ushtrim për Trajnim dhe Stërvitje Operacionale

Forca paqeruajtëse  e Kosovës e udhëhequr nga NATO-ja, njoftoi  se ka organizuar ushtrimin “Shpata e ngrirë,  që do të zhvillohet nga data 25 deri më 28 maj 2022 në zonën e stërvitjes ajrore të Gjakovës. Gjatë periudhës së ushtrimit, komunitetet lokale mund të shohin një rritje të qarkullimit të mjeteve …

Më shumë...

Dimitri Kuleba: Rusia po përpiqet ta nënçmojë botën

Dimitri Kuleba, i ka bërë thirrje Rusisë për armëpushim, në mënyrë që të kryhen riparime në centralin bërthamor të Çernobilit

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmitri Kuleba, akuzoi sot Rusinë se po përpiqet të nënçmojë botën duke thënë se është e gatshme të zhbllokojë portet në Detin e Zi, nëse i hiqen sanksionet. Ai tha  se kushdo që mendon të pranojë “këtë lojë” duhet së pari të vizitojë …

Më shumë...

Në përvjetorin e marrëdhënieve diplomatike, Kroacia mori një kërcënim serioz nga Ministria e Jashtme e Rusis

Ministri rus S. Lavrov

Në përvjetorin e marrëdhënieve diplomatike, mes Moskës e Zagrebit Kroacia ka marr një kërcënim serioz nga Ministria ruse e Punëve të Jashtme. Ministri rus Sergei Lavrov ka thënë se autoritetet vendore e kanë mbajtur një qëndrim armiqësor ndaj Rusisë. “Autoritetet kroate në muajt e fundit vendosën të trajtojnë Rusinë jashtëzakonisht …

Më shumë...

Garip Sahiti është zgjedhur kryetar i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës, në Shtërpcë

Garip Sahiti ësgtë zgjedhur kryetar i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës, në Shtërpcë

Kryetar i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës, në Shtërpcë, është zgjedhur Garip Sahiti.  Me këtë rast, ai ka thënë se gjithmonë do ta mbrojë interesin e PDK-së në këtë komunë dhe të qytetarëve. Të dashur qytetarë, miq dhe bashkëpunëtorë! Kam nderin dhe kënaqësinë e veçantë t’ju informoj, se Partia …

Më shumë...

Micotakis: Fluturimet e avionëve luftarakë turq mbi ishujt grekë, janë veprime të papranueshme për ne dhe do të ankohemi

Qiriakos Micotakis i kërkon Shqipërisë dhe Turqisë që të mos luajnë me Greqinë!

Kryeministri Grek, Kyriakos Mitsotakis, i ka dërguar një mesazh presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan, pas deklaratave të këtij të fundit. Mitsotakis ka theksuar Greqia dëshiron t’i mbajë të hapura dyert e komunikimit me fqinjët, por presidenti turk thotë ai, gabon nëse mendon se nuk do ta do ta mbrojë sovranitetin …

Më shumë...