MIT
Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 10)

Zamir Qeriqi

Besim Tefik Fazliu (18.11.1970 – 10.7.1999)

Besim Tefik Fazliu (18.11.1970 – 10.7.1999)

Kosharja e Ferizajt, luftës së UÇK-së i ka dhënë dy dëshmorë: Bekim Tefik Fazliun dhe Brahim Ademin, i cili ka rënë në frontet e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, së bashku me komandantin Tahir Sinani, në gusht të vitit 2001. Ndërsa, në demonstratat popullote të vitit 1989, forcat serbe patën ...

Më shumë...

Fatmir Rexhep Doçi (14.8.1978 – 8.7.1998)

Fatmir Rexhep Doçi (14.8.1978 – 8.7.1998)

Në luftën heroike dhe fitimtare të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë marrë pjesë aktive shumë luftëtarë nga Shqipëria, nga mesi i tyre edhe disa oficerë të lartë. Në altarin e lirisë kanë rënë oficeri dhe pjesëmarrësi në të tri luftërat çlirimtare të UÇK-së, Tahir Sinani nga Tropoja, Fatmir DOÇI nga ...

Më shumë...

Sylejman Mustafë Abdyli (10.4.1978 – 7.7.1998)

Sylejman Mustafë Abdyli (10.4.1978 – 7.7.1998)

Kur Kosovës iu rrezikua mbijetesa e ju vërsulën me gjitha mjetet luftarake dhe ushtarake bishat serbo-sllave, në mbrojtje të kombit të tyre u rreshtuan trimat e trimëreshat më të mirë të kombit, për mbrojtjen e gjitha trojeve Iliro – arbërore – dardane – shqiptare. Në ballë të kësaj furtune ishte ...

Më shumë...

Nezir Halim Elezaj (1.3.1977 – 7.7.1998)

Nezir Halim Elezaj (1.3.1977 – 7.7.1998)

Dëshmori Nezir Elezaj, biografinë e vet e shkroi me heroizmin e treguar në luftën çlirimtare për lirinë e Kosovës, ku la jetën e ëmbël rinore, familjen, vendlindjen, shokët, farefisin, për t’i dalur përballë armikut. Nezir Elezaj u lind në fshatin Morinë të Rekës së Keqe, komuna e Gjakovës. Prindërit Halim ...

Më shumë...

Arben Avdyl Ukshini (15.12.1978 – 7.7.1998)

Arben Avdyl Ukshini (15.12.1978 - 7.7.1998)

Në mesin e trimave, që pa u hamendur ia fali jetën atdheut dhe shkëlqeu në fushëbeteja në ditët më të nevojshme për çlirimin e Kosovës, është edhe Arben Ukshini. Arbeni u lind më 15.12.1976 në Morinë, komuna e Gjakovës. Është fëmija i tretë nga shtatë fëmijët e prindërve Avdyl e ...

Më shumë...

Fillon fushata e korrje-shirjeve

Fillon fushata e korrje-shirjeve

Mbi 1,400 autokombajna do të jenë aktive gjatë fushatës së korrje-shirjeve. Në Prizren, Suharekë dhe Rahovec fushata e korrje-shirjeve tashmë ka filluar. Isuf Cikaqi – Drejtor i Departamentit të Politikave Bujqësore dhe Tregjeve – MBPZHR “Korrje-shirjet në kushtet klimatike që ka vendi ynë zakonisht fillojnë në fund të muajit qershor ...

Më shumë...

Shefqet Dibrani: FALSIFIKIMI I FOTOGRAFIVE NUK DUHET TË JETË FRYMËZIM PËR UDHËHEQJE EFEKTIVE

Duke kërkuar shënime për “udhëheqje efektive”, interneti më dërgoi te Blogu “Fondacionit Clinton”, mu tek kjo fotografi e cila prej kohësh është shfaqur e komentuar në rrjetet sociale si një takim madhështor i Presidentit Historik të Kosovës dr. Ibrahim Rugova me Presidentët e SHBA-ve Bill Clinton dhe George W. Bush. ...

Më shumë...

Arsen Daut Mazrekaj (28.12.1979 – 6.7.1998)

Arsen Daut Mazrekaj (28.12.1979 – 6.7.1998)

Arsen Mazrekaj u lind më 28 dhjetor të vitit 1979, në fshatin Drenoc, komuna e Deçanit. Rrjedh nga një familje e ndershme, bujare e atdhetare. Gjatë regjimeve okupuese, kësaj familje i janë vrarë disa meshkuj nga forcat serbe, dy prej tyre kanë rënë dëshmorë në luftën e UÇK-së. Kështu, në ...

Më shumë...

Muhamet Sefer Haxhaj (16.8.1960 – 3.7.1998)

Muhamet Sefer Haxhaj (16.8.1960 - 3.7.1998)

Lufta heroike, e udhëhequr nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës, i ka vënë vulën një epoke të veçantë të historisë së Kosovës, duke kushtëzuar edhe ndërrimin e emrave të shumë qyteteve, fshatrave e vendeve të ndryshme të saj, në të cilat janë zhvilluar beteja të ashpra kundër pushtuesit. Njëri prej vendbanimeve, ...

Më shumë...

Kadri Sadri Kokollari (19.8.1965 – 3.7.1998)

Kadri Sadri Kokollari (19.8.1965 - 3.7.1998)

Korriku i vitit 1998 karakterizohet me luftimet e përgjakshme pothuajse në të gjitha frontet e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por veçanërisht në operacionet defansive të Anadrinit, të Malësisë së Vërrinit, të Bardhit të Madh, të Grykës së Llapushnikut, të Radishevës, e të Rrafshit të Dukagjinit; me Qarrabreg e Junik, drejtim ...

Më shumë...

Fahri Nazmi Bici (6.7.1979 – 2.7.1999)

Fahri Nazmi Bici (6.7.1979 - 2.7.1998)

Në fshatin Godishnjak të Besianës, më 6 korrik të vitit 1979, u lind Fahri Nazmi Bici. Mësimet e para i mori në shkollën “Afrimi e Fahriu” në fshatin Lluzhan. Shkollën e Mesme Ekonomike e regjistroi në Besianë, por e ndërpreu për t’iu bashkuar radhëve të UÇK-së. Fahriu ishte fëmijë inteligjent ...

Më shumë...

Avni Limon Dudi (15.6.1975 – 2.7.1999)

Avni Limon Dudi (15.6.1975 – 2.7.1999)

Familja Dudi nga Llausha e Besianës njihet si familje atdhetare, meqë ajo ka dhënë kontribut të vazhdueshëm për çështjen kombëtare. Në të gjitha luftërat që u zhvilluan në këto anë, pjesëtarët e kësaj familje ishin pjesëmarrës dhe çdoherë synim kishin çlirimin e vendit nga okupatori. Në Luftën e Dytë Botërore ...

Më shumë...

Vaso Pashë Shkodrani (1825 – 1892)

Vaso Pashë Shkodrani (1825 - 1892)

Vaso Pasha ishte njëri ndër rilindësit më të spikatur të Shqipërisë dhe njëri ndër iluministët e ndritur të kombit. Ai, tërë jetën dhe veprën ia kushtoi çështjes së çlirimi të Shqipërisë, arsimimit, kulturës, diturisë. Pashko Vasa, lindi në Shkodër më 17 shtator të vitit 1825. I ati quhej Hilë Gjokë ...

Më shumë...

Dorian Koçi: 29 qershor 1444, beteja e Torviollit

Dorian Koçi: 29 qershor 1444, beteja e Torviollit

Kjo ishte beteja e parë e Gjergj Kastriot Skënderbeut pas marrjes së Krujës në 28 nëntor 1443 dhe shpalljes së revoltës së tij. Në një fushë të Dibrës së poshtme 8 mijë kalorës e 7 mijë këmbësorë, pjesa më e madhe nga principata e Kastriotit, mbetën në histori për faktin ...

Më shumë...

Skerdilajd Bardhyl Llagami (1.10.1969 – 29.6.2001)

Skerdilajd Bardhyl Llagami (1.10.1969 - 29.6.2001)

Bardhyl Llagamit, i ati i dëshmorit të kombit, Skerdilajd Llagamit, 60-vjeçarit tiranas që dikur pat punuar si kryeinxhinier i Kombinatit të Tekstileve “Stalin” dhe më vonë Drejtor Drejtorie në Ministrinë e Ekonomisë, edhe sot e kësaj dite akoma nuk i besohet dhe i duket si një ëndërr e keqe, që ...

Më shumë...

Ismet Salih Uka ( 2.8.1958 – 29.6.1998)

Ismet Salih Uka ( 2.8.1958 – 29.6.1998)

Familja Uka e fshatit Ticë të Drenicës, çlirimit të Kosovës nga robëria serbe i ka dhënë dy vëllezër dëshmorë, Ismet Uka dhe Gani Uka. Babai Salihu dhe nënë Azizja rritën bijtë:  Ismetin, Musliun, Mehmetin Samiun, Ganiun si dhe bijën e vetme Hanifen. Ismeti  u lind më 2 gusht të vitit ...

Më shumë...