Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 20)

Zamir Qeriqi

Ajet Cenë Rexhaj (27.11.1967 – 21.5.1999)

Ajet Cenë Rexhaj (27.11.1967 - 21.5.1999)

Prindërit Cenë e Hylë Rexhaj, nga fshati Jabllanicë e Madhe i komunës së Pejës, rritën katër djemë e një vajzë: Mehmetin, Ajetin, Hetemin, Emrushin dhe Hidajeten. Tre djemtë, Mehmetin, Ajetin e Hetemin, atyre ua mori atdheu, liria e tij. Me gjakun e tyre u bënë themelet e kësaj lirie. Dëshmori ...

Më shumë...

Mehmet Cenë Rexhaj (26.8.1964 – 21.5.1999)

Mehmet Cenë Rexhaj (26.8.1964 - 21.5.1999)

Lufta për çlirimin e Kosovës, e udhëhequr nga Ushtria e lavdishme Çlirimtare e Kosovës, paraqet faqet më të ndritshmë të historisë së popullit shqiptar. Në këtë luftë, me gjakun e bijve të tij të devotshëm, ai shkruajti epopetë e lavdishme të trimërisë. Shumë familje shqiptare, shumë prindër dhe shumë nëna ...

Më shumë...

Ahmet Hysen Hoxha (12.6.1945 – 21.5.1999)

Ahmet Hysen Hoxha (12.6.1945 - 21.5.1999)

Ndër pjesëtarët e lëvizjes militante të rezistencës kombëtare në Kosovë dhe pjesëtar i hershëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përkatësisht, i celulave të para të kësaj ushtrie, i cili ra në plojën e burgut të Dubravës, është edhe dëshmori Ahmet Hoxha. Më 21 maj të vitit 1999, Ahmeti, së bashku ...

Më shumë...

Hetem Cenë Rexhaj (18.5.1969 – 21.5.1999)

Hetem Cenë Rexhaj (18.3.1969 - 21.5.1999)

Dëshmori Hetem Rexhaj ka lindur më 18 maj të vitit 1969, në Jabllanicë të Madhe të Pejës. Shkollën fillore e ka kryer në fshatin e afërt, Jabllanicë e Vogël, kurse të mesmen, në Pejë. Për shkak të kushteve ekonomike, nuk i vazhdoi studimet, por u mor me punë ndërtimtarie, bashkë ...

Më shumë...

Ekrem Shukri Gudaçi (13. 4.1960 – 21.5.1999)

Ekrem Shukri Gudaçi (13. 4.1960 - 21.5.1999)

Ekrem Gudaçi u lind në Stagovë të Kaçanikut, më 13 prill 1960. Ishte fëmija i shtatë në familje. Rrjedh prej një familjeje me gjendje të mesme ekonomike, po me traditë kombëtare. Shkollimin fillor e kreu në vendlindje, me sukses të shkëlqyeshëm, të mesmen në Kaçanik, ku gjithashtu u dallua për ...

Më shumë...

Sahit Mursel Avdulli (6.6.1971 – 21.5.1999)

Me 21 maj 2018 do të nderohet dëshmori i kombit Sahit Avdulli në 19 vjetorin e rënjes heroike heroike të tij

Dëshmori Sahit Avdulli u lind në fshatin Gjytezë (ish – Dubovc) të komunës së Vushtrrisë. Pas kryerjes së shkollës fillore në fshatin e lindjes dhe asaj të mesme në Vushtrri, mbeti i papunë. Prindërit, Murseli e Rrahimja, i patën tetë fëmijë: Sahitin, Remzijen, Zenunin, Halitin, Salën, Safeten, Sabriun dhe Rifeten. ...

Më shumë...

Nazim Misin Buduri (16.11.1973 – 21.5.1999)

Nazim Misin Buduri (16.11.1973 - 21.5.1999)

Dëshmori i kombit, Nazim Buduri, i t’ët Misinit dhe i nënë Selimesë, u lind më 16 nëntor të vitit 1973 në Hoçën e Qytetit të Prizrenit, në një familje shumë të varfër fshatare, por të njohur për gatishmëri deri në sakrificë për çështjen kombëtare. Xha Misini, edhe pse bari delesh, ...

Më shumë...

Enver Bajram Topalli (9.2.1959 – 19.5.1999)

Enver Bajram Topalli (9.2.959 – 19.5.1999)

Në radhën e atdhetarëve, angazhimin e të cilëve për çështjen kombëtare, nuk arriti ta ndërpres asgjë, përveç vdekjes, bën pjesë edhe dëshmori Enver Topalli. Enver Topalli ka lindur në fshatin Greme të komunës së Ferizajit. Ishte më i madhi ndër vëllezërit: Naim, Jahjasë dhe Avniut, kurse kishte edhe katër motra: ...

Më shumë...

Abdullah Ramadan Tahiri (2.9.1956 – 19.5.1999)

Abdullah Ramadan Tahiri (2.9.1956 – 19.5.1999)

Abdullah Tahiri lindi më 1956 në fshatin Malishevë të Gjilanit, në një familje atdhedashëse. Në vitin 1981 ishte student i vitit të katërt të Fakultetit të Bujqësisë. Më 11 mars të atij viti ai ishte njëri ndër prijësit e revoltës studentore. Mori pjesë në demonstratat e 1 dhe 2 prillit ...

Më shumë...

Hesat Sami Axhami (22.5.1967 – 19.5.1999)

Hesat Sami Axhami (22.5.1967 – 19.5.1999)

Hesat Axhami u lind më 22 maj të vitit 1967 në fshatin Llanishtë të komunës së Kaçanikut. Në vitin 1910, patrioti Idriz Seferi kishte qëndruar në shtëpinë e Hazir Axhamit, paraardhësit të Axhamëve të Llanishtës. Ndër 23 fshatarëve të këtij rrethi familjar, të rënë me rastin e ripushtimit serb të ...

Më shumë...

Afrim Xhafer Gashi (15.6.1969 – 19.5.1999)

Afrim Xhafer Gashi (15.6.1969 - 19.5.1999)

Lufta heroike e Ushtrisë Çlirimtare e Kosovës mori forcë, vrull e gjak të kulluar nga bijtë e Kosovës të mërguar anekënd Evropës, të cilët iu përgjigjën kushtrimit të luftës për liri. Liria e triumfuar në qershor të vitit 1999 mban edhe vulën e artë të fitores të arritur me gjakun ...

Më shumë...

Muharrem Rexhë Zeneli (5.7.1957 – 19.5.1999)

Muharrem Rexhë Zeneli (5.7.1957 – 19.5.1999)

Dëshmori Muharrem Zeneli rrjedh nga një familje e ndershme atdhetare e fshatit Ticë të komunës së Skënderajt, e cila edhe në të kaluarën ka derdhur gjak për Kosovën dhe trojet shqiptare. Fekë Zeneli, xhaxhai i dëshmorit, kishte luftuar kundër hordhive të ushtrisë pushtuese serbe, në kuadrin e njësiteve kryengritëse të ...

Më shumë...

Mentor Isë Humolli (5.3.1976 – 19.5.1999)

Mentor Isë Humolli (5.3.1976 – 19.5.1999)

Në anën e djathtë të rrugës që çon nga Prishtina për në Besianë, aty rrëzë Kulinave të Lupçit, rrezatojnë rreze lirie dy monumente përjetësie, dy lapidarë të ngritur mbi gjakun dhe eshtrat e dëshmorëve vëlla e motër: Mentor e Elfete Humolli. Elfetja e rënë më 1 shkurt të vitit 1990 ...

Më shumë...

Kurteshi: VV ka vite që ka bërë përpjekje për adresimin dhe ndërgjegjësimin e çështjes së krimeve të luftës

Kurteshi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi gjatë konferencës për medie tha se subjekti politik që i takon, ka vite që ka bërë përpjekje për adresimin dhe ndërgjegjësimin e çështjes së krimeve të luftës por është penguar nga mazhoranca në Kuvend, në të gjitha legjislaturat. Ai shtoi më tutje se nëse ...

Më shumë...

MPJ nuk ia ka aprovuar kërkesën zyrtarit të qeverisë së Serbisë për ta vizituar veriun e Kosovës

Gjuriq

Ministria e Punëve të Jashtme ia ka refuzuar zyrtarit të Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq kërkesën për ta vizituar nesër pjesën veriore të Kosovës. Jetlir Zyberaj, nga Ministria e Punëve të Jashtme ka thënë se Marko Gjuriqit i është refuzuar kërkesa për vizitë në Kosovë për shkak se nuk është ...

Më shumë...

Mustafa: LDK-ja është në bisedime me VV dhe PSD për rrëzimin e Qeverisë

Isa Mustafa, thotë se ka individë që shpenzojnë shuma të majme të parave të vjedhura për të përçarë LDK-në

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se janë duke u zhvilluar bisedime me Vetëvendosjen e Partinë Social-Demokrate për rrëzimin e Qeverisë. “Ne jemi në biseda me Vetëvendosjen, në një formë ka edhe kontakte me Partinë Socialdemokrate që kjo punë të bëhet dhe si LDK ne jemi ...

Më shumë...