Limak Kosovo
Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 18)

Zamir Qeriqi

Hoti: Duhet të filloj lehtësimi i masave shtrënguese për bizneset dhe njerëzit

Avdullah Hoti: Kemi pas refuzim të administratës amerikane për të bashkëpunuar me kryeministrin në detyrë

Ish zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti ka bërë thirrje që të fillohet me lehtësimin e masave shtrënguese për bizneset dhe njerëzit pasi një gjë e tillë do të parandalonte shuarjen e shumë biznesve. Ai ka theksuar se është e rëndësishme që të mbahet i pa shkëputur zinxhiri prodhues/shërbyes pasi kostot ekonomike dhe ...

Më shumë...

Haradinaj: Ftesa e kryeministrit në detyrë Kurti për takime me lider të partive është mashtrim dhe joserioze

Haradinaj Kurti

Duke komentuar ftesën që kryeministri i shkakrkuar, Albin Kurti ju ka bërë liderëve të partive politike për takim të përbashkët për menaxhimin e situatës nga pandemia, lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka shkruar se kjo ftesë është mashtruese dhe joserioze. Ai ka shkruar se asnjëherë nuk ...

Më shumë...

Qeveria e shkarkuar po merr kritika të shumta për pranimin nga Serbia të një mijë testeve për KOVID-19

OBSH bënë të ditur se 133 vaksina të mundshme kundër Covid-19 janë në zhvillim e sipër aktualisht në gjithë globin

Qeveria e shkarkuar po merr kritika të shumta për pranimin nga Serbia të donacionit prej një mijë testeve për KOVID-19. Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramuish Haradinaj ka shkruar se pranimi i këtij donacioni nga Serbia në formë lëmoshe për Kosovën është poshtërim për vendin tonë. Ai ka ...

Më shumë...

Qeveria e Malit të Zi ka refuzuar në mënyrë kategorike të pranoj respirator si formë dhurate nga Serbia

Qeveria e Malit të Zi ka refuzuar në mënyrë kategorike të pranoj respirator si formë dhurate nga Serbia

Qeveria e Malit të Zi ka refuzuar të pranoj respirator si formë dhurate nga Serbia. Ndërkohë autoritetet e Serbisë kanë kërkuar nga Mali i Zi që ta rishqyrtojnë edhe njëherë vendimin e tyre për këtë refuzim të donacionit nga Serbia por refuzimi i qeverisë malazeze ka qenë kategorik dhe kanë ...

Më shumë...

Humolli: Për të pasur sukses në luftën ndaj koronavirusit duhet të kemi patjetër bashkëpunim me qytetar

Coronavirus

Duke folur për masa e ndërmarra në vendin tonë kundër përhapjes së virusit KOVID-19, shefja e Emergjencave në Zyrën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Kosovë, Isme Humolli ka thënë se për të pasur sukses në luftën ndaj koronavirusit është i domosdoshëm bashkëpunimi sa më i madh me qytetar. Ajo ...

Më shumë...

Qeveria e shkarkuar ka marr disa vendime gjatë mbledhjes së saj

Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare: Qeveria të marrë parasysh kërkesat e sektorit të energjisë së ripërtëritshme

Qeveria e shkarkuar ka mbajt mbledhjen e saj të radhës duke përdorur platforma të internetit. Gjatë mbledhjes së zhvilluar,  Qeveria në detyrë në mbledhje ka shqyrtuar dhe miratuar dokumente, vendime dhe politika nga fushat e përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore. Në mesin e 25 vendimeve që i ka marr gjatë mbledhjes ...

Më shumë...

Disa medie shtrojnë pyetjen nëse Kina duhet të paguajë nga coronavirusi

Coronavirus Kinë

Medie të fuqishme ndërkombëtare shkruajnë se Kina duhet të paguaj për dëmin e shkaktuar nga virusi KOVID-19. Në një artikull të saj, gazeta autoritative e Shteteve të Bashkuara të Amerikës “Uashington Post” ka shkruar se laboratorët në Wuhan kanë realizuar hulumtime viruset korona në lakuriqë dhe situata mund të ju ...

Më shumë...

21 vjet nga beteja e Shkëmbit të Gradinës

Dëshmorët e Gradinës

Sot me 18 prill bëhen 21 vite nga beteja e zhvilluar të Shkëmbi i Gradinës, për të mos ua lejuar depërtimin e forcave armike në rrafshnaltën e Berishës, ku ndodhej SHP i UÇK-së, Spitali Ushtarak, QPK, radio “Kosova e Lirë”,  Agjencia e lajmeve “Kosovapress” dhe rreth 100 mijë banorë nëpër ...

Më shumë...

Rrahman Hazir Murati (6.3.1947 – 18.4.1999)

Rrahman Hazir Murati (6.3.1947 – 18.4.1999)

Rrahman Hazir Murati lindi me 6 mars të viti 1947 në fshatin Ballaban të komunës së Prishtinës. Shkollën fillore e ka kryer në Ballaban kurse të mesmen në Prishtinë, shkollën Normale dhe me pas studimet në Fakultetin Juridik. Pasi që ishte më i madhi nga fëmijët në familje ai u ...

Më shumë...

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti kushtëzon takimin me kryetarin e vendit Hashim Thaçi

Hashim Thaçi - Albin Kurti

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka thënë se me kryetarin e vendit, Hashim Thaçi mund të takohet por vetëm për shpalljen e zgjedhjeve dhe pandeminë. Duke folur për mundësinë e krijimit të qeverisë së re, kryeministri i shkarkuar, Albin Kurti ka theksuar se kryetari, Hashim Thaçi e din se që ...

Më shumë...

Për shkak të virusit KOVID-19 mund të ketë mbyllje të bizneseve dhe rritje të papunësisë

Berat Rukiqi

Ekspertët e ekonomisë kanë tërhequr vërejtjen se për shkak të virusit KOVID-19 mund të ketë mbyllje të bizneseve dhe rritje të papunësisë. Ata kanë shtuar më tutje se përveç mbylljes së ndërmarrjeve do të rrezikohet edhe burimi i të hyrave të shtetit. Kryetari i Odës Ekonomikë Amerikanë në Kosovë, Arian ...

Më shumë...

Vitia: Nëse zbatohen masat e Qeverisë, në fillim të muajit maj mund të filloj kthimi në normalitet

Arben Vitia

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se nëse zbatohen masat e Qeverisë ndaj përhapjes së koronavirusit, në fillim të muajit maj mund të filloj kthimi në normalitet. Ai ka shtuar më tutje se më 4 maj ne shpresojmë se do të ndalim ciklin e rritjes së numrit ...

Më shumë...

Kryeministri Kurti ka biseduar me përfaqësuesin e posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak

Kurti -Lajçakut

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka biseduar me përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Gjatë bisedës së zhvilluar, ai i ka kërkuar bashkëbiseduesit Lajçak që ta bindë palën serbe për të braktisur idenë e shkëmbimit të territoreve në mes të këtyre dy vendeve. Nga ana ...

Më shumë...

Në disa vende, përhapja e virusit KOVID-19 po shënon rënie, në disa vende ngadalësim

Grindjet diplomatike midis Kinës dhe Amerikës, për rolin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, vazhdojnë të përshkallëzohen

Agjenci ndërkombëtare që merren me statistika kanë njoftuar se nga të dhënat e analizuara për përhapjen e virusit KOVID-19 mësohet se ka një rënie të përhapjes së këtij virusi në nivel global. Njoftohet se në vendet me rritje të jashtëzakonshme të përhapjes së këtij virusi, si Italia dhe Spanja, tani ...

Më shumë...

Mentor Nazmi Morina (20.10.1974-18.4.1999)

Mentor Nazmi Morina (20.10.1974-18.4.1999)

Mentor Morina lindi në Arllat të Drenicës në një familje me tradita arsimore dhe atdhetare. Gjyshi i Mentorit, mulla Rexhepi, ka qenë hoxhë përparimtar dhe idealist i arsimimit kombëtar. Ai së bashku me disa atdhetarë të tjerë në kohën e regjimit okupator të mbretërisë jugosllave në vitet ’20 dhe ’30 ...

Më shumë...

Mehdi Zymer Fazliu (13.9.1976 -18.4.1999)

Mehdi Zymer Fazliu (13.9.1976 -18.4.1999)

Fshati Gradicë i Drenicës, luftës heroike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i ka dhënë dëshmorët: Mehdi Fazliu, Asllan Fazliu, Lec Leci, Milazim Fazliu, Muhamet Dervishi, Antigonë Fazliu, Mehmet Saliuka dhe Hashim Uka. Babai Zymeri dhe nëna Ajete Fejza rriten bijtë: Asllanin, Rrahmanin, Ganiun, Mehdiun, Hamdiun, Avdiun dhe bijat: Eminen, Zarifen, ...

Më shumë...