kek
MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 50)

Zamir Qeriqi

Blerim Avdi Balaj (24.6.1972 – 6.1.1999)

Blerim Avdi Balaj (24.6.1972 - 6.1.1999)

Blerim Balaj lindi ne fshatin Strellc i Ulët i komunës së Deçanit, më 24 qershor të vitit 1972. Mësimet fillestare i mori në shkollën tetëvjeçare “Bajram Curri” në vendlindje, ndërsa Gjimnazin e kreu në Qendrën e Arsimit të mesëm të orientuar” Vëllezërit Frashëri” në Deçan. Pas kryerjes së shkollës së ...

Më shumë...

Ramadan Pllana: Gjeneral-major Shaban Shala, një luftëtar i paepur i lirisë

Ramadan Pllana: Gjeneral-major Shaban Shala, një luftëtar i paepur i lirisë

Gjeneral-Major Shaban Veli Shala u lind në fshatin Negrovc, të Drenasit, më 13 maj 1958. Në fshatin e lindjes kreu shkollën fillore, kurse shkollimin e mesëm e kreu në Klinë e Kijevë. Shabani, ka kryer fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Prishtinës. Rrjedh nga një familje me tradita të atdhetarisë, ...

Më shumë...

Jashari: Sot jemi shpirtërisht më mirë sepse Kosova ka pavarësinë dhe ushtrinë e saj

Jashari: Sot jemi shpirtërisht më mirë sepse Kosova ka pavarësinë dhe ushtrinë e saj

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Hamëz Jashari  sot kujton ditën e sulmit ndaj familjes së tij. Ai thotë se sot janë shpirtërisht më mirë sepse Kosova ka pavarësinë dhe ushtrinë e saj. “Para 27 viteve ishte më ftohtë. Ishte borë, acar sot është një ditë më e ngrohtë edhe ...

Më shumë...

Përkujtohet 27 vjetori i sulmit të parë ndaj familjes Jashari nga forcat serbe

Qeveria e Republikës së Kosovës ndanë 200 mijë euro për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Përfaqësues të institucioneve të Kosovës, kryetar të komunave dhe qytetarë kanë bërë homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari në Prekaz, me rastin e 27 vjetorit të sulmit të parë ndaj familjes Jashari nga forcat serbe. Këshilltari i kryeministrit, Jahja Lluka me këtë rast ka shprehur admirim ndaj sakrificës së familjes Jashari ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj përkujton ‘Ditën e Veteranit’

Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, sot në ‘Ditën e Veteranit’, ka kujtuar të gjithë ata që kanë sakrifikuar jetën për atdheun. Haradinaj, përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se është përjetë mirënjohës atyre që ndër i janë përgjigjur thirrjes së atdheut, në përpjekjet deri në liri.  “Sot, në “Ditën ...

Më shumë...

Limaj: “Ditën e Veteranit”, kujtojmë qindra e mijëra veteranë

Fatmir Limaj: Në këtë 20-vjetor, në Kosovën e lirë, është kthyer në përjetësi në shtatore heroi i kombit, Ilaz Kodra

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se në “Ditën e Veteranit”, kujtojmë qindra e mijëra veteranë jo vetëm të këtij brezi, por edhe të brezave të mëhershëm të cilët dhanë gjithçka që të jetësohet ëndrra shekullore e qytetarëve për ta pasur shtetin tonë. Në këtë ditë, Limaj ka ...

Më shumë...

Mehë Ramë Uka (20.12.1962 – 29.12.1996)

Mehë Ramë Uka (20.12.1962 - 29.12.1996)

Shala e Bajgorës, e gjendur në kufi me Serbinë, përherë çau shtigjeve të jetës me armë në dorë. Bijtë e saj besnikë me gjak lirie nderuan Kreshbardhën e lashtë ilire. Majat dhe shkrepat e tridhjetë e ca katundeve malore të kësaj ane krenohen me trimëritë e Isa Boletinit, Jahja Kutllovcit, ...

Më shumë...

Remzi Nazmi Demolli (20.7.1965-27.12.1998)

Remzi Nazmi Demolli (20.7.1965-27.12.1998)

Fshati Kastrat (ish – Obrançë) dallohej për aktivitete politike gjatë historisë, e sidomos në kohën e Luftës së Dytë Botërore, ku nga ky fshat ishte numër i madh i luftëtraëve të dalluar të cilët u dalluan në luftë për mbrojtjen e kufirit nga çetnikët serbë. Njëra ndër këto familje të ...

Më shumë...

Jetullah Adem Kastrati (25.11.1978 – 27.12.1998)

Jetullah Adem Kastrati (25.11.1978 – 27.12.1998)

Në fshatin Kastrat (ish – Obrançë ) të Besianës, në një familje të varfër, por bujare, më 25 nëntor të vitit 1978, u lind dëshmori i kombit Jetullah Kastrati. Bashkëshortët Adem e Mihane Kastrati patën katër fëmijë: Shabanin, Jetullahun, Selvijen dhe Hajrullahun. Shkollën fillore, Jetullahu e kreu në shkollën e ...

Më shumë...

Blerim Kadri Spahiu (10.11.1971 – 25.12.1999)

Blerim Kadri Spahiu (10.11.1971 – 25.12.1999)

Në pjesën veri-perëndimore të Drenicës gjendet fshati Kastriot. Në këtë vend brez pas brezi kanë lindur e janë rritur bijë e bija që i kanë dalë zot atdheut. Kushtrimi i pushkës së Adem Jasharit i ngriti në këmbë dhe i bashkoj rreth tri shkronjave UÇK të gjithë djemtë e fshatit ...

Më shumë...

Fatmir Dalip Selmani (2.4.1976 – 24.12.1998)

Fatmir Dalip Selmani (2.4.1976 - 24.12.1998)

Fatmir Selmani u lind më 2 prill 1976 në fshatin Vendenis (ish-Gllamnik) të Besianës në një familje atdhetare. Prindërit, Vahidja e Dalipi kishin edhe nëntë fëmijë të tjerë: Jakupin, Fehmiun, Aliun, Xhevdetin, Fatimen, Shukrinë, Nazifen, Bahrien dhe Remzien. Fatmiri shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes, kurse të mesmen ...

Më shumë...

Miftar Arif Zejnullahu (11.5.1972 – 24.12.1998)

Miftar Arif Zejnullahu (11.5.1972 – 24.12.1998)

Dëshmori i kombit Miftar Zejnullahu u lind në fshatin Përpellac të Besianës, më 11 maj 1972. Shkollën fillore e kreu në Dumnicë me sukses të shkëlqyeshëm, ndërkaq shkollimin e mëtejmë nuk e vazhdoi për shkak të kushteve të rënda ekonomike, të cilat e detyruan si edhe shumë bashkëmoshatarë të tij, ...

Më shumë...

Isë Arif Havolli (11.01.1943 – 24.12.1998)

Isë Arif Havolli (11.01.1943 – 24.12.1998)

Isë Arif Havolli u lind në fshatin Llapashticë të Epërme, më 11 janar të vitit 1943 në një familje të varfër fshatare, por me traditë kombëtare. Nga kjo familje në kohën e Jugosllavisë së Kralit vriten tre anëtarë nga serbet e ardhur në këtë vend gjegjësisht nga familja e Jeremiqëve ...

Më shumë...

Avni Nezir Selmani (10. 2.1975 – 24.12.1998)

Avni Nezir Selmani (10. 2.1975 – 24.12.1998)

Avni Nezir Selmani u lind më 10 shkurt 1975 në fshatin Vendenis (ish Gllamnik) të Besianës në një familje atdhetare e cila kryesisht është marr me tregti. Familja Selmani është njëra ndër familjet e njohura llapjanë që nga viti 1920. Kjo njihet si familja Beha nga Llapashtica e cila në ...

Më shumë...

Ismet Dërguti (31.12.1971 – 24.12.1998)

Ismet Dërguti (31.12.1971 – 24.12.1998)

24 dhjetori i vitit 1998, shënoi ditën e  fillimit të betejave  të  pareshtura  e të një pas njëshme në Zonën Operative të Llapit, ndërsa Llapashtica ishte shndërruar në një kala të pathyeshme për tre muaj me radhë, muret e saj ishin çelikosur nga luftëtarët e lirisë që u bënë gurë ...

Më shumë...

Jahë Salih Kabashi (1.11.1968 – 22.12.1998)

Jahë Salih Kabashi (1.11.1968 - 22.12.1998)

Jahë Kabashi ka lindur në fshatin Zahaq, komuna e Pejës, më 1 nëntor të vitit 1968. Ishte në mesin e shtatë fëmijëve të Salih dhe Dude Kabashit-Berisha. Babai Salihu, në moshë të re ishte mobilizuar në radhët e forcave Antifashiste-Nacionalçlirimtare, në Luftën e Dytë Botërore dhe ishte dalluar në luftime. ...

Më shumë...