MIT KS
Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 3)

Zamir Qeriqi

Petrit Dibrani: Për Qeverinë e Republikës së Kosovës!…..

Petrit Dibrani: Ftesa e Presidentit të Republikës, z. Hashim Thaçi nga zyra, e prokurorit special, të Gjykatës Speciale me seli në Hagë dhe Virusi Sars - Cov - 2!

Reagim të menjëhershëm, institucional!… Bashkëkombësit tanë, po dëbohen nga trojet e tyre stërgjyshore, nga “Kulla Zhlepi” kuptoni prona është e shenjtë, mbrohet me Kanun dhe me ligje shtetërore, reagoni sa s’është bërë vonë, ata po dëbohen, nga pronat e tyre, kuptoni mos u bëni se s’po ndëgjoni, dhe s’po shihni ...

Më shumë...

Mizahir Jetullah Isma (26.6.1964 – 21.7.1998)

Mizahir Jetullah Isma (26.6.1964 - 21.7.1998)

Mizahir Jetullah Isma, së bashku me Abdullah Zijajdin Bugarin, Selajdin Mullabazin – Micin, Gëzim Mullabazin, Gëzim Hamzën – Piktorin, Sadedin Hajdën, Bekim Ismën e Bekim Sylkën me një plejadë të tërë djelmoshash, veprimtarinë patriotike e nisi me ilegalen e Anadrinit dhe të Rahavecit. Herët i ra që të vihet e ...

Më shumë...

Eshrafedin Rexhep Krastrati (24.11.1979 – 21.07.1998)

Eshrafedin Rexhep Krastrati (24.11.1979 – 21.07.1998)

Menjëherë pas vrasjes së bujkut Ymer Delia, nga Rahaveci, të cilin serboçetnikët e vranë pak para mesnatës, bri aksit të magjistrales Rahavec-Prishtinë, në segmentin “Gjyteti”, më 19 maj të vitit 1998, Ushtria Çlirimtare e Kosovës, tashmë e kazermuar në fshatin Drenaj të Zatriqit, prej datës 26 prill të atij viti, ...

Më shumë...

Bekim Shaban Isma (10.3.1971 – 21.7.1998)

Bekim Shaban Isma (10.3.1971 - 21.7.1998)

Bekim Shaban Isma, së bashku me kushëririn e vet Mizahir Jetullah Ismën, Abdullah Zijajdin Bugarin, Selajdin Hamid Mullabazin – Micin, Gëzim Salih Hamzën-Piktorin, Gëzim Fahredin Mullabazin, Sadedin Bajram Hajdën, Bekim Abdullah Sylkën dhe me një plejadë të tërë djelmoshash, veprimtarinë patriotike e nisi me ilegalen e Anadrinit dhe të Rahovecit. ...

Më shumë...

Bajram Hysen Veliu (20.6.1967 – 21.7.1998)

Bajram Hysen Veliu (20.6.1967 - 21.7.1998)

Nuk ka më të madhërishëm se dëshmorët e lirisë e nuk ka vdekje më madhështore se vdekja në themelet e atdheut dhe, në rënien e luftëtarit të lirisë, aty është përjetësia. Dëshmorët e Anadrinit morën përjetësinë gjatë luftimeve nëpër betejat e Anadrinit si në Bardhatin më 12 maj të vitit ...

Më shumë...

BE-ja kërkon sërish bisedime teknike, në mes të Kosovës dhe Serbisë, ashtu sikur edhe në të kaluarën

Dialogu

Edhe pse kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, thotë se në bisedimet Kosovë- Serbi, të cilat kanë rifilluar zyrtarisht, në Bruksel, me ndërmjetësimin e BE-së, nuk do të ketë bisedime teknike, realisht kemi të bëjmë krejtësisht me bisedime teknike, përderisa edhe bisedimet e fundit të Kryeministrit, Hoti dhe kryetarit të Serbisë, ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: DIALOGU DHE HALLI QË NA KA GJETUR

Blerim Muriqi

Dialogu, të cilin Kosova duhet ta përmbyll me Serbinë për marrëveshjen e njohjes së ndërsjellë, të cilës ia ka nevojën dhe po ia kërkon faktori ndërkombëtar, ka hyrë nën sqetulla që po kundërmojnë! Trandja e skenës sonë politike përmes dhomave të specializuara pikërisht në kohën kur dialogu po fillonte, tregon ...

Më shumë...

Fadil Rexha: Shqipet e lartësive, krenaria e motivimi ynë

Fadil Rexha: Shqipet e lartësive, krenaria e motivimi ynë

…me ngadalë or shpend përmbi plag m’u ul merr nga gjaku im dhe shtoje m’i Flamur… Është e njohur për të gjithë ne, se kjo tokë, me mijëra herë, është ujitur me gjakun më të mirë të bijve të saj, me gjakun e pastërt të heronjëve. Dhe, ky gjak i ...

Më shumë...

Agim Haziri: Vendim absurd shndërrimi i spitalit të Vushtrrisë në spital regjional për pacientët me Covid 19

Agim Haziri: Vendim absurd shndërrimi i spitalit të Vushtrrisë në spital regjional për pacientët me Covid 19

Po ti o Xhafo Tahiri, që vetëm për të dal në fotografi e bërë postime në Fcb, ke ngelur, pse nuk reagon? Kush do e mbajë sigurinë dhe rendin publik rreth spitalit tash, si do t’i sigurosh qytetarët e Vushtrrisë? Të vendosësh ta shndërrosh spitalin e qytetit të Vushtrrisë në ...

Më shumë...

Dan Kosumi: Orë kujtese ~ ndërgjegjësimi për parinë e Mërgatës sonë mbarëkombëtare!

Dan Kosumi

Do e nisi me vargjet për Kosovën … Të gjithëve marrja na bie mbi fytyrë Unë kam droe po na zë’ mallkimi Republikën e bëmë edhe shtetin Po për GJAKUN rrëke çfarë bëmë … Në atë shoqëri ku drejtuesit që punojnë me masën popullore, e sidomos ata partiak, njëri tjetrin ...

Më shumë...

Egzon Kastrati: Rëndësia e remitencave në ekonomi

Egzon Kastrati

Kosova ka dy buxhete njëri që miratohet në Kuvend dhe tjetri që miratohet nga mërgata. Ekonomia është një sistem i rëndësishëm i funksionimit të një shoqërie, por mbi të gjitha me impak në standard dhe mirëqenie. Problemet e shumëta ekonomike janë karakterizuar si pasojë e padijshmërisë për të hartuar një ...

Më shumë...

Shkencëtarët britanikë kanë analizuar të dhënat e mbledhura nga një aplikacion për gjurmimin e simptomave COVID-19

OBSH bënë të ditur se 133 vaksina të mundshme kundër Covid-19 janë në zhvillim e sipër aktualisht në gjithë globin

Shkencëtarët britanikë kanë analizuar të dhënat e mbledhura nga një aplikacion për gjurmimin e simptomave COVID-19, gjerësisht i përdorur, dhe kanë zbuluar se ekzistojnë gjashtë lloje të dallueshme të sëmundjes, të cilat ndryshojnë nga njëra-tjetra nga një grup simptomash. Një ekip i King’s College në Londër zbuloi se të gjashtë ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Të verbuar, apo të kuturisur!…..

Petrit Dibrani: Ftesa e Presidentit të Republikës, z. Hashim Thaçi nga zyra, e prokurorit special, të Gjykatës Speciale me seli në Hagë dhe Virusi Sars - Cov - 2!

Tani është shumë e lehtë, ta nxjerrësh gjoksin i ngrefosur dhe vetëm të kritikosh; madje në rastet më të rënda edhe të mundohesh të injorosh. “ Nuk e di, s’po kupotoj “!…. Për fatin tonë të keq, disa nga bashkëkombësit tanë shqiptarë, e kanë humbur toruan; po shkruajnë pa mendu ...

Më shumë...

Ish-shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë, P. Feith ka përshëndetur gatishmërinë e kryetarit Thaçi, për t`iu përgjigjur Speciales

Marrja në pyetje e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi nga Zyra e Prokurorisë së Gjykatës Speciale vazhdon edhe ditën e tretë

Ish-shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë, Pieter Feith i ka duartrokitur gatishmërisë së Presidentit Thaçi për t`iu përgjigjur Speciales sepse në këtë mënyrë sipas tij, Kosova mund ta liroj veten nga akuzat për çfarëdo që mund të ketë gjatë luftës. Feith në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Historiku i rrallë i RTSH – së, media e parë vizive në Shqipëri II

Albert Z. Zholi

Radio Tirana sot Radio Tirana, sot vazhdon të transmetojë 24 orë në 24, me frekuenca që shtrihen në horizont, nga Shqipëria, deri në Amerikën e largët. Ajo i ngjan sërish një aorte gjigante, që përçon oksigjenin e miliona dëgjuesve, nga e gjithë bota. Për fat të mirë, disa prej ikonave ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Historiku i rrallë i RTSH – së, media e parë vizive në Shqipëri I

RTSH

Pak histori mbi rrugëtimin e Radios shqiptare Radio është një media e cila që prej një shekulli ka luajtur një rol të rëndësishëm në jetën e njerëzve. Sot në shumë shtëpi, qendra publike dhe qendra pune vërejmë lloje të ndryshme radiosh. Në vitet 1890, studiuesit bënë përpjekje të shumta për ...

Më shumë...