Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 4)

Zamir Qeriqi

Adil Fetahu: Pozita kurrë më e pafavorshme e Kosovës në dialogun me Serbinë

Adil Fetahu

Pas njëzet muaj të ndërprerjes së bisedimeve për dialogun me Serbinë, këtë javë që kaloi rifilluan bisedimet, me insistimin dhe praninë e përfaqësuesve të faktorëve ndërkombëtarë dhe ndërmjetësimin e përfaqësuesve të Bashkimit Europian. Të enjten që shkoi (16 korrik), në Bruksel u takuan kryetari i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, ...

Më shumë...

Gëzim Salih Hamza (5.10.1963 – 19.07.1998)

Gëzim Salih Hamza (5.10.1963 - 19.07.1998)

Gëzim Salih Hamza, i njohur me nofkën luftarake ”Piktori”, është i lindur më 5 tetor të vitit 1963 në Rahavec. Ishte fëmija i parë i gjirit familjar të Salih Mahmut Hamzës, shumë të varfër, por punëtor i vyeshëm në industrinë për prodhimin e masave të plastikës në Rahavec. Me të ...

Më shumë...

Faik Hajredin Rama (10.1.1972 – 19.7.1998)

Faik Hajredin Rama (10.1.1972 - 19.7.1998)

Në ditët e para ,,kur piqet qershia” e kur zuri të lëshojë shtat e flatra Batalioni i Rahavecit, rrëzë ,,Majës së Kikës”, në një shkollë fshati, në Astrazub, njëri prej djelmoshave që me vullnetin më të madh u bashkohet petritave të Adem Jasharit e rrufeve të Luan Haradinajt, ishte edhe ...

Më shumë...

Nazmi Haxhi Muzliaj (12.8.1966 – 19.7.1998)

Nazmi Haxhi Muzliaj (12.8.1966 – 19.7.1998)

Fshati Orroberdë i Burimit i ka dhënë një kontribut të çmuar luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për çlirim nga Serbia. Shumë të rinj e të reja të këtij fshati u ishin bashkuar radhëve të çlirimtarëve që nga ditët e para të luftës, duke i qëndruar besnikë aspiratës historike të ...

Më shumë...

Arton Shaban Zogaj (29.1.1979 – 19.7.1998)

Arton Shaban Zogaj (29.1.1979 – 19.7.1998)

Nënë Shkurta po piqte me gëzim rendet e flisë dhe po i bëhej zemra mal tek shikonte të birin duke ngrënë petullat e saj të nxehta njërën pas tjetrës. Artoni vazhdonte të hante me babëzi, sikur nuk e kishte mendjen fare te flija, ose sikur ta kishte lodhur uria. Ajo ...

Më shumë...

Nimon Musë Demaj (7.5.1978 – 19.7.1998)

Nimon Musë Demaj (7.5.1978 – 19.7.1998)

Sugari i prindërve, Musës e Razës, Nimoni, në kohën e fëmijërisë e kishte fituar një nishan në vetull. Vallë, të ketë qenë një shenjë mësyshi, apo parathënia e atij momenti të rinjohjes nga e ëma, vllezërit e motrat, pas një viti mungese, që eshtrat të mos i treteshin pa ia ...

Më shumë...

Fjala e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi pas marrjes në pyetje nga Prokuroria e Gjykatës Speciale

Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalimin e tij për qytetarët, pas kthimit nga Haga, ka thënë se historia e lavdishme e luftës çlirimtare dhe e shtetformimit të Kosovës së pavarur, demokratike dhe evropiane nuk mund të rishkruhet nga askush. “Gjatë kësaj jave, për katër ditë rresht, kam kryer detyrimin ...

Më shumë...

Deputetët së shpejti mund ta kenë para vetes për shqyrtim dhe votim Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së

21 vjet pas luftës dhe 12 vjet Shpalljes së Pavarësisë, Kuvendi votoi rezolutën për unitet dhe mbrojtjen e vlerave të luftës

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, së shpejti mund ta kenë para vetes për shqyrtim dhe votim Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Qeveria e Kosovës, më 14 korrik ka mbështetur këtë projektligj, duke e proceduar në kryesinë e Kuvendit të Kosovës. Projektligji i ...

Më shumë...

Jahja Bej Dukagjini, (1498 – 1575) ishte poeti më i madh i Lindjes, në kohën e tij

Jahja Bej Dukagjini,  (1498 – 1575) ishte poeti më i madh i Lindjes, në kohën e tij

Përveç vezirëve me origjinë shqiptare që kanë bërë emër në mesin e autoriteteve më të larta të Perandorisë Osmane, në kohën e sundimit të Sulltan Sylejmanit, sundimtarit  më të madh të kësaj Perandorie, krahas katër vezirëve shqiptarë të asaj kohe shquhet edhe poeti, Jahja Bej Dukagjini, shkrimtari dhe shoku besnik ...

Më shumë...

Qytetarët e kanë pritur, kryetarin, Thaçi, me brohoritje UÇK-UÇK dhe me këngë e valle me rastin e kthimit nga Haga

Qytetarët e kanë pritur, kryetarin, Thaçi, me brohoritje UÇK-UÇK dhe me këngë e valle me rastin e kthimit nga Haga

Pas katër ditë qëndrimi në Hagë, ku është marrë në pyetje nga Prokurorët e  Gjykatës Speciale, kryetari i vendit, Hashim Thaçi është kthyer në Kosovë. Një numër i madh i qytetarëve të vendit tonë kanë qëndruar në pikën kufitare me Shqipërinë në pikë kalimin në “Morinë”, për t’i uruar mirëseardhje  ...

Më shumë...

Ali Hertica: Përdorimi politik dhe besimi në mediat sociale dhe tolerance e diversiteti

Ali Hertica

Shkollat luajnë një rol vendimtar në përçimin dhe stimulimin e qytetarisë dhe qytetarisë. Përmes projekteve, të rinjtë mësojnë për kushtetutën, të drejtat e njeriut, funksionimin e demokracisë dhe qëndrueshmërinë tonë. Shkollattashmë po investojnë në kompetencat qytetare të nxënësve të tyre përmes shumë veprimeve. Sondazhi i nxënësve, mësuesve dhe bordeve drejtuese ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Simboli kombëtar, shqiptar UÇK dhe përpjekja, për njollosjen e luftës së shenjtë, për liri, barazi, demokraci

Petrit Dibrani: Të mjerët deputetë për sjelljet e tyre si të fëmijëve, fëmijë, ndaj njëri tjetrit dhe jo vetëm sot

Në vend, se të krijohet doracak, për luftën e simbolit, kombëtar shqiptarë UÇK-së, disa…. Vetëm të mendosh, e lëre më të shkruash! ‘Mos na e çani b**ën‘, se nuk po gjykohet Ushtria Çlirimtare e Kosovës, është fjalor i ndyrë dhe i pamoralshëm. Shkrimet e disa, intelektualëve njerëz të penës, jo ...

Më shumë...

Universiteti i Gjakovës i jep titullin “Doctor Honoris Causa” – Post mortem ish Kongresistit Thomas Peter ‘Tom’ Lantos

Universiteti i Gjakovës i jep titullin “Doctor Honoris Causa” - Post mortem ish Kongresistit Thomas Peter ‘Tom’ Lantos

Senati i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” në mbledhjen e mbajtur më datë 17 korrik 2020, mori  vendim për dhënien e titullit “Doctor Honoris Causa” – Post mortem për ish Kongresistin amerikan z. Thomas Peter ‘Tom’ Lantos, më motivacionin: “Për merita dhe kontribut të jashtëzakonshëm për konsolidimin e paqes dhe ...

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me dr. prof. Shyqri Galicën, studiues, poet, shkrimtar, kritik letrar, publicist, kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës

Bisedë në studion e TV-Diellit me dr. prof. Shyqri Galicën, studiues, poet, shkrimtar, kritik letrar, publicist, kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës

Në emisionin javor të TV-Diellit, “Bisedë në studio” dr. Prof. Shyqri Galica ka folur për jetën, krijimtarinë dhe aktivitetet në shumë segmente të veprimtarisë së tij, si: studiues, poet, shkrimtar, kritik letrar, publicist, mësimdhënës,  drejtues institucionesh arsimore, aktualisht kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës. Shyqri Galica ka lindur në ...

Më shumë...

Egzon Kastrati: Ideologjia e zhvillimit “Kosova vend i qymyrit apo diçka tjetër “

Egzon Kastrati

– Kosova si vend për vite më radhë strategjinë e zhvillimit e ka mbështetur në resurset natyrore nëntokësore. Resurset natyrore nëntokësore në Kosovë janë shumë të mëdha, por ende me potencial të pashfryteëzueshëm.Nëse e marrim dhe e analizojm orientimin ekonomik të Kosovës në energji si shfrytëzuese e këtyre burimeve ajo ...

Më shumë...

Në Bruksel, po mbahet takimi mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq

Hoti - Vucic

Në Bruksel po mbahet takimi ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ky është takimi i parë i drejtëpërdrejtë i përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut të Brukselit, pas më shumë se  20 muajve. Përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë u mirëpriten në ...

Më shumë...