KEK
Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 371)

Zamir Qeriqi

QERIMANE POLISI “FOLKLORI DHE TRADITAT STRUGANE”

Trevat shqiptare brez pas brezi kultivuan dhe ruajtën me xhelozi traditën, kulturën, folklorin, veshjet, artizanatet, dhe gjithë ata që e përbëjnë në përgjithësi karakteristikat e një populli. Brezat shkuan e u ndërruan, erdhën gjeneratat e reja por në thelb, traditat mbetën të kujtohen dhe të përfaqësojnë veçoritë e trevave dhe ...

Më shumë...

Dr. Feti Mehdiu “Një vepër që nxit hulumtime të reja”

(AHMET QERIQI, “FENOMENE SHQIPTARE”, Prishtinë, 2005, fq. 136) 1. Halil Patrona – figurë e anashkaluar…2. Dy kahe të përpjekjeve për idetentitet kombëtar( Botoi Radio-Kosova e Lirë)Ahmet Qeriqi, (i burgosur politik 1981-1988), tani më është bërë emër i njohur për lexuesit tonë me disa vepra. Deri tash ka botuar vepra letrare, hulumtuese ...

Më shumë...

Zeqirja NEZIRI: RAPSODËT E RUGOVËS DHE TEORIA E EPOSIT

Konteksti. Në këtë studim kam shtruar në diskutim vetëm tri momente kyçe të figurës së lahutarit dhe të ushtrimit të aftësisë së tij të këndimit, që dikur kanë qenë shumë aktuale, por ende nuk janë tërhequr në arkivin e literaturës shkencore. Në zërin e lahutarit ose të rapsodit, si pjesë përbërëse e cilësimit ...

Më shumë...

Doli në dritë libri i Halil Katanës: “Për ju breza që ngritet Atdheun mbi supe”

Shkrimtari dhe intelektuali i njohur shqiptar, koloneli i Ushtrisë Shqiptare dhe njëri ndër ushtarakët më të dashur të UÇK-së,  redaktori i revistës “Pavdekësia”,  Halil Katana ka nxjerrë në dritë librin: “Për ju breza që ngritet Atdheun mbi supe”. Autori, në këtë libër ka sjellë një pasqyrë të zhvillimeve historike në Shqipëri, para, gjatë ...

Më shumë...

Anila Basha: Enver Hoxha e çmonte shumë krijimtarinë artistike të Ismali Kadaresë

Ismail Kadare e Enver Hoxha…Bashkëjetesa e një shkrimtari me diktatorin, në kohën e diktaturës së proletariatit. Të gjithë kanë lexuar shumë këto vitet e fundit të demokracisë mbi marrëdhëniet e të dyve, por deri më tani, e vërteta ende nuk është zbardhur akoma. Duke qenë se bëhet fjalë për shkrimtarin ...

Më shumë...

A.Q. Guberna e Berishës, Pokrajina me fusnotë e Thaçit dhe Tatkovina e Ali Ahmetit

Të gjitha pjesët e ndara të trojeve shqiptare nuk e bëjnë dot as edhe një shtet që lë për të dëshiruar. Tashmë kemi dy tërësi  dhe një gjysmë, të cilat funksionojnë sipas standardeve speciale të BE-së dhe që qeverisën, si gjithnjë, nën tutelën e Brukselit dhe miqve tanë të famshëm dhe ...

Më shumë...

Arben LLALLA: Gjuha shqipe e ruajtur në shekuj nga arvanitasit

Elementi kryesor që dallon arvanitasit nga popujt e tjerë që përbëjnë shtetin grek, është gjuha shqipe, që ata flasim brenda në rrethin familjar. Deri në shekujt e mëparshëm gjuha shqipe nuk shkruhej nga masa e gjerë e popullit të saj, nuk përbënte gjuhën e shkollimit, këtë gjuhë e flisnin njerëzit ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Me shkrimtarin, Jakov Xoxa, më 5 qershor të vitit 1973, në Apolloni të Fierit

Me shkrimtarin Jakov Xoxa, (në mes), Apolloni, 5 qershor 1973. Studentët e vitit të katërt të Degës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe, gjatë vizitës dyjavore në Shqipëri   (5 qershor 1973)   Sot, më 5 qershor 1973, në Apolloni të Fierit, jemi takuar dhe kemi biseduar me shkrimtarin e shquar, Jakov Xoxa, ...

Më shumë...

ARSIM SEJDIU: Vështrim i shkurtër lidhur me librin e Bedri Islamit: “Lindje e përgjakur-Lëvizja”

Libri  i emërtuar ”Lindje e përgjakur”, i cili u promovua ditë më parë një sallë të ngushtë të Institutit Albanologjik të Prishtinës, nga bashkëbiseduesit, Ibrahim KELMENDI dhe Bedri ISLAMI, bashkëbisedim ky, me dy pole rolesh të ndara; pra njëri në atë të pyetësit, B. ISLAMI dhe tjetri, I.  KELMENDI, të përgjegjësit, apo ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Dashuria e përhershme dhe pashtershme e Adem Demaçit për njeriun dhe njerëzimin

Filozofi më i madh idealist, gjerman, Georg Vilhelm Fridrih Hegel, në veprën madhore “Fenomenologjia e shpirtit” në kapitullin, “Perënditë dhe njerëzit”, ndër të tjera ka shënuar: “Forcat e përgjithshme disponojnë në vetvete shenjën e individualitetit, e cila është e lidhur me principin e veprimit. Nga kjo del se vepra e tyre ...

Më shumë...

Jorgo Bulo: Akademiku, Rexhep Qosja korife i shkencës, që mbrojti kulturën tonë nga gjenocidi serb

Kur marr sot në dorë kompletin e veprës së akademikut Rexhep Qosja, mendimi më çon në kohën e shkuar, kur dyzet e ca vjet më parë, ai, atëherë i ri, vinte në Tiranë me një libër të vogël me kritika, por me një synim ambicioz për të mbledhur lëndën për ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Një libër i goditur dhe i pasur në mendime

Shënime rreth librit “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”, i Ylli Polovinës.   Para katër vitesh, në muajin maj 2008, shkrimtari Ylli Polovina iu prezantua lexuesit shqiptar me librin “Gjysma e harruar e Skënderbeut”, i cili ishte libri i  shtatëmbëdhjetë i tij. Edhe pse Polovina në promovimin e atij libri u ...

Më shumë...

Poeti i dashuruar në vargun poetik

Poeti, veprimtari dhe idealisti, Selman Dervishi, radhitet në mesin e krijuesve që kanë bërë emër sidomos pas luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe fitores historike të shqiptarëve kundër kolonializmit e hegjemonizmit shekullor serb. Ai ka shkruar poezi që nga mosha rinore. Ka bashkëpunuar me revistat e shkollave dhe me gazetat e ...

Më shumë...

A.Q: “Konstandini i Vogëlthi”, kënduar nga këngëtari arvanitas, Thanasi Moraiti

Motivi i mbajtjes së besës bashkëshortore, është ndër motivet më të moçme të kujtesës shpirtërore shqiptare dhe ka të ngjarë të ketë qenë analog me motivin e kthimit të Odiseut në Itakë, sipas përshkrimeve që ka bërë rapsodi grek, Homeri, babai i eposit në letërsinë botërore. Kënga e Konstandinit, e ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Përshtypje e vlerësime për librin, “Për ju o breza që ngritet Atdheun mbi supe” …

Halil Katana,

A. Qeriqi: Përshtypje e vlerësime për librin, “Për ju o breza që ngritet Atdheun mbi supe” të ushtarakut, shkrimtarit e publicistit, Halil Katana Shkrimtari dhe intelektuali i njohur shqiptar, koloneli i Ushtrisë Shqiptare dhe redaktori i revistës, “Pavdekësia”,  Halil Katana, në kohën kur po vuante nga një sëmundje e pashërueshme,  ka nxjerrë ...

Më shumë...

Mendjendrituri Erazmi i Roterdamit dhe çmenduria njerëzore

Erazmi i Roterdamit është njëri ndër zëdhënësit më të guximshëm të shprehjes së fjalës, idesë dhe mendimit të lirë, në kohën kur fjala e lirë jo vetëm censurohej, por deklamuesi i saj digjej në turrë të druve bashkë me të, apo mbahej  me burg gjatë tërë jetës. Për mbështetje në botëkuptimin ...

Më shumë...