KEK
Fillimi / Analiza / Bajram Arifi: Për dëshmorin Artan Abazi duhet të ngrihen dy flamuj nderi, në Lluçan dhe në Dobrosin
Bajram Arifi: Për dëshmorin Artan Abazi duhet të ngrihen dy flamuj nderi, në Lluçan dhe në Dobrosin

Bajram Arifi: Për dëshmorin Artan Abazi duhet të ngrihen dy flamuj nderi, në Lluçan dhe në Dobrosin

Në ditën e rënies së dëshmorit të UÇPMB-së,nga “Kosova Lindore” Artan Arif Abazi nga Miratova e Preshevës, sikur në Lluçan ashtu edhe në Dobrosin te varri dhe vendi ku ka rënë heroikisht, komandant “Miratoca” për veprën dhe shëmbëlltyrën e dëshmorit Artan Abazi  u bënë homazhe në shenjë respekti. Me rastin e përvjetorit të rënies së tij, heroikisht,  në luftë përballë armikut, delegacione të shumët nga Lugina e Preshevës, përfaqësues nga i tërë spektri politik dhe ushtarak si dhe familjarë e bashkëfshatarë të dëshmorit duhet të gjunjëzohen dhe të betohen për vazhdimin e amanetit të dëshmorit të UÇPMB-së!

Vlen të theksohet se shëmbëlltyra e Artanit, Komandant “Miratoca” t`i shërbejë për unitet faktorit politik në “Kosovën Lindore”! Rënia në fushën e nderit të shumë dëshmorëve dhe derdhja e ati gjaku,na jep të nënkuptojmë shumëçka, sepse bash për këtë Atdhe e vend kishte dhënë jetën për liri komandant “Miratoca”. Me 18 Shkurt 2001.Dhe rënd plagoset Bajram Arifi Komandant Bala, i Zonës Operative Lluçan. Brigada 111 Fatmir Ibishi! Dëshmorët kërkojnë, që heroizmi dhe gjaku i tyre që ranë për këtë tokë shqiptare, jo vetëm të përkujtohet por të na shërbejë si shembull për punë dhe unitet mes faktorit shqiptarë!  Në rrugën e drejtë për realizimin e aspiratave tona, duke quar në vend amanetin e heronjve tanë të rënë për liri dhe pavarësi për të gjithë shqiptarët në Ballkan.

(Gjilan, 17 shkurt 2017 Bajram Arifi.ish komandant Bala)

Kontrolloni gjithashtu

Daniel Serwer: Kosova duhet t’i përmirësojë raportet me Kinën e shtetet e tjera

Daniel Serwer: Kosova duhet t’i përmirësojë raportet me Kinën e shtetet e tjera

Në takimin e parë që patën, kryeministri Albin Kurti dhe presidenti Aleksandar Vuçiq, s’u pajtuan ...