Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / “Bloomberg”: Kina nuk e ka zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi
Grindjet diplomatike midis Kinës dhe Amerikës, për rolin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, vazhdojnë të përshkallëzohen

“Bloomberg”: Kina nuk e ka zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi

Agjencia Amerikane e lajmeve, “Bloomberg”, ka përmendur zyrtarët e lartë, të cilët  kanë thënë se Kina nuk e kishte zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi. Raportet e agjencisë nga zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë, të cilët janë informuar nga agjencitë e fundit të inteligjencës se informacionet që ata disponojnë tregojnë se numri i vdekjeve të raportuara nga autoritetet kineze është i rremë.

Epidemia shpërtheu në provincën, Hubei të Kinës në fund të vitit 2019, por Kina raportoi se 3. 300 njerëz vdiqën dhe 82,000 u infektuan nga virusi. Në krahasim, me Shtetet e Bashkuara, ku rasti i parë ka ndodhur në fund të janarit, janë raportuar më shumë se 200,000 raste të infeksionit dhe më shumë se 5,000 vdekje. Bloomberg thekson se Kina nuk është vendi i vetëm me numër të dyshimtë, duke deklaruar se ekzistojnë edhe dyshime për numrat e paraqitur nga Rusia, Irani, Indonezia, Koreja e Veriut, Arabia Saudite dhe Egjipti.

Senatori amerikan, Ted Cruz, ka akuzuar Kinën si përgjegjëse për shpërthimin e epidemisë së virusit në të gjithë botën dhe në SHBA.

Në një intervistë telefonike me “Fox Business, Cruz” tha se qeveria kineze luajti një rol vendimtar në bërjen e epidemisë kaq të rrezikshme, duke fshehur të vërtetën për atë që ndodhi në Wuhan.

Ai e përshkroi Kinën si kërcënimin më të madh gjeopolitik për SHBA, duke thënë se vendi mund të kishte shpëtuar jetën e mijëra njerëzve nëse Kina me kohë do të kishte zbuluar të vërtetën, për atë çfarë po ndodhte.

Cruz  shtoi se vendi i tij e dinte se epidemia ishte në Wuhan, ku është një laborator shumë i mbrojtur, dhe se “Kina po kryen teste për sëmundje shumë infektive dhe viruse të koronës”.

Situata u tregonte kinezëve se sëmundja ishte shndërruar në një pandemi globale, por se ata kishin fshehur të vërtetën në lidhje me të. Ai ka premtuar të bëjë gjithçka në fuqinë e tij për të zbuluar të vërtetën dhe për t’u përballur me Kinën, të cilën ai e konsideron si kërcënimin më të madh për sigurinë kombëtare të SHBA.

Shkëmbimi i akuzave

Që nga shpërthimi i virusit në dhjetor të vitit të kaluar, Kina dhe Amerika kanë shkëmbyer akuza  se kush është përgjegjës për krizën aktuale… Kina ka sugjeruar që ekziston mundësia që trupat amerikane e kanë sjellë virusin e koronës në Wuhan, ku u shfaq për herë të parë në dhjetor të vitit 2019. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian, në një postim në Twitter në fillim të këtij muaji, ngriti pyetje në lidhje me datën kur u raportua rasti i parë i një infeksioni të virusit në Shtetet e Bashkuara, numri i pacientëve të infektuar dhe emrat e spitaleve në të cilët ata u arrestuan. Ai i bëri thirrje Uashingtonit të jetë transparente dhe të lëshojë informacionet zyrtare duke thënë se Shtetet e Bashkuara i detyrohen Kinës   t’i japin sqarimet e duhura.

Tërë kjo erdhi si përgjigje ndaj akuzave të Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të Amerikës, Robert O’Brien se përgjigja e vonuar e autoriteteve kineze për përhapjen e virusit mund të ketë kushtuar në botë dy muaj para se të fillonin masat e nevojshme për të luftuar sëmundjen. (Al-Xhazira RKL)

Kontrolloni gjithashtu

Gjendje alarmante në Brazil, mbi 33 mijë viktima nga koronavirusi

Mediet ndërkombëtare njoftojnë për gjendje alarmante në Brazil për shkak të koronavirusit. Gazeta “The Guardian” ...