Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Lajmet / Busti i heroit të kombit shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu vendoset në Karakurt të Ukrainës
Busti i heroit të kombit shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në Karakurt të Ukrainës

Busti i heroit të kombit shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu vendoset në Karakurt të Ukrainës

Busti i heroit kombëtar të kombit shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në Karakurt të Ukrainës, një fshat të banuar nga shqiptarët prej më shumës se 200 vitesh. Kjo Iniciativë është ndërmarrë nga një grup shqiptarësh dhe shtë mëbshtetur Posta Shqiptare. Pasi ishte kërkesë e kahershme të mbi 2500 shqiptarëve që jetojnë në këtë vend. Figura e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, u përkujtua me dashuri e nostalgji nga komuniteti shqiptar në Karakurt të Ukrainës. Busti Gjergj Kastriotit është vendosur në qendër të fshatit, ku shqiptarët e Karakurtit do të kenë tashmë mundësinë të identifikohen me heroin e tyre kombëtar dhe pse janë shumë larg vendit amë.

Kontrolloni gjithashtu

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve deri të enjtën në mesnatë janë rinumëruar 12% pas vendimit të PZAP-it

Alban Krasniqi: Anëtarët e Vetëvendosjes janë duke u kërcënuar dhe shantazhuar nga vëzhguesit në QNR

Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Krasniqi, i është kundërpërgjigjur akuzave të Nismës Socialdemokrate, e cila ...