MIT KS
Fillimi / Lajmet / Christian Heldt: Gjermania përkrah vendimin e kryeministrit Kurti për heqjen e taksës

Christian Heldt: Gjermania përkrah vendimin e kryeministrit Kurti për heqjen e taksës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Kristian Heldt ka shkruar se vendi i tij e përkrah vendimin e kryeministrit Kurti për heqjen e taksës 100 për qind nga lënda e parë e në mallrat serbe dhe atyre të Bosnja dhe Hercegovinës. Ky vendim mund të dërgoj në një proces konstruktiv në heqjen e barrierave tregtare dhe lëvizjes së lirë mes Kosovës dhe Serbisë. Hap i rëndësishëm dhe i guximshëm nga kryeministri Albin Kurti vetëm pas dy javëve në detyrë. Tani duhet të çojë në një proces konstruktiv për heqjen e barrierave të tregtisë dhe lëvizjes së lirë midis Kosovës dhe Serbisë dhe të riangazhim në një dialog që çon në normalizim të plotë, ka shkruar ambasadori i Gjermanisë në vendin tonë, Kristian Heldt.

Kontrolloni gjithashtu

Gjendje alarmante në Brazil, mbi 33 mijë viktima nga koronavirusi

Mediet ndërkombëtare njoftojnë për gjendje alarmante në Brazil për shkak të koronavirusit. Gazeta “The Guardian” ...