Sot në Gjykatën Speciale ka filluar gjyqi kundër krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi

Dean Pineles: Është e vështirë t’i thuash popullit shqiptar se po gjykohen vetëm individët dhe jo Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Ish-gjykatësi amerikan i EULEX-it, Din Pajnels, në një intervistë ekskluzive ka komentuar zhvillimet e fundit mbi Gjykatën Speciale. Ai mes tjerash thotë se në këtë proces është e vështirë t’i thuash popullit shqiptar se po gjykohen vetëm individët dhe jo Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Me 3 prill filloi gjykimi ndaj katër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët po akuzohen nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Por në aktakuzë nuk përfshihen pretendimet e raportit 27- faqesh të ish-senatorit zviceran Dick Marty, se në Kosovë ka pasur trafikim organesh. Ndërsa ish-gjykatësi amerikan i EULEX-it, thotë se nëse nuk do të ishin këto pretendime për trafikim organesh, me shumë gjasë Gjykata Speciale nuk do të formohej. Është diskutuar shumë gjatë për çështjen e trafikimit të organeve, duke filluar nga ish-kryeprokurorja e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë, Carla Del Ponte, e deri tek ish-prokurori shtetëror zviceran, Dik Marty dhe Clint Williamson. Por tani siç edhe mund ta shihni, në aktakuzë nuk përfshihet trafikimi i organeve. Tash kjo çështje i takon vetëm historisë e jo procesit gjyqësor. Po të ishte ditur që në fillim se nuk ka pasur trafikim të organeve kjo gjykatë me shumë gjasë nuk do të ekzistonte. Gjykatësi i krimeve të luftës, vlerëson se është shumë e vështirë të thuhet se në këtë proces po gjykohen vetëm individët dhe jo Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …