Shpejtim Bulliqi

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi kërkon që marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi të rinegociohet

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi shprehet  se marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi duhet të rinegociohet. Edhe pse Kryeministri Mustafa ka paralajmëruar procedimin në Kuvend të demarkacionit, Bulliqi ka shprehur se fillimisht duhen menjanuar lëshimet që ka bërë Komisioni Shtetëror. “Praktikisht zgjidha më e mirë do të ishte rinegocimi i marrëveshjes, për faktin se ne nuk kemi diçka kontestuese nga ana e Malit të Zi, e cila edhe më herët është deklaruar  se janë të gatshëm ta rishikojnë  punën e demarkacionit”, ka thënë Bulliqi. Ai ka theksuar më tej për lajmi.net se arbitrazhi do të ishte i nevojshëm sikur të kishte paraqit problem pala malazeze.  “Atëherë mënyrë më e mirë dot ishte që të rinegociohet kjo çështje të mënjanohet ato lëshime  nga Komisioni Shtetëror dhe të miratohet dhe të ecim tutje”, ka shtuar Bulliqi.

Kontrolloni gjithashtu

Memli Krasniqi

Memli Krasniqi: Dje ishte një ditë e hidhur për Kosovën, pasi dështoi të anëtarësohet në Këshillin e Evropës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka thënë se sot është një ditë …