KEK
Fillimi / Lajmet / Deri 100 mijë persona mund të mbesin papunë deri në fund të vitit 2020 si shkak i pandemisë dhe rënies ekonomike
Deri 100 mijë persona mund të mbesin papunë deri në fund të vitit 2020 si shkak i pandemisë dhe rënies ekonomike

Deri 100 mijë persona mund të mbesin papunë deri në fund të vitit 2020 si shkak i pandemisë dhe rënies ekonomike

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se deri më tani 60 mijë punëtorë kanë humbur vendet e tyre të punës dhe kjo shifër mund të arrijë deri në 100 mijë deri në fund të vitit. Tutje, ka theksuar se deri në dhjetor humbjet do të shkojnë në 1 miliard e 200 mijë euro. Azemi kërkon nga Qeveria një fond të veçantë për punëtorët e sektorit privat. Ai thotë se nuk do të ketë ulje të pagave në sektorin privat dhe publik, edhe përkundër paralajmërimeve nga ministria e Financave. Mes tjerash Azemi potencoi se 9% do të ketë rënie ekonomike, po që sipas tij, rënia mund të shkojë deri 12%/EO/

Kontrolloni gjithashtu

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

10 viktima dhe 173 qytetar të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria ...