M. Lajçak

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, prej sot po qëndron për një vizitë treditore në vendin tonë

Ndërmjetësi i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak nga dita e sotme e  deri më 29 qershor do të qëndroj për vizitë në vendin tonë.  Zyra e BE-së në Prishtinë  ka bërë me dije se Lajçak gjatë vizitës në Kosovë sot  u takua  me kryeministrin, Albin Kurti ndërkohë që pritet të takohet edhe kryetarët e partive kryesore opozitare. Fjalimi për media i emisarit Lajçak është planifikuar për të mërkurën, më 29 qershor. Kohë më parë, vendet anëtare të  Bashkimit Evropian kanë pranuar që të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialog ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, t’i zgjatet mandati edhe për 18 muaj. Në njoftim mes tjerash thuhet se gjatë qëndrimit në Kosovë, Lajçak planifikon të vizitojë Prizrenin dhe veriun e Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

Filipoviq: Rusia nëpërmjet Serbisë po e përdor Kishën Ortodokse për të thelluar tensionet në Mal të Zi

Gjatë një interviste për “The Geopost”, analisti politik malazez Ljubomir Filipoviq ka tërhequr vërejtjen se …