Reccep Tayip Erdogan shpalli fitoren edhe për një tjetër mandat 5-vjeçar në krye të Turqisë

Erdogan: BE-ja duhet ta kuptojë se Turqia nuk është lypëse e Evropës dhe nuk varet nga ajo

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan i kërkoi sot Bashkimit Evropian të vendos definitivisht për anëtarësimin e Turqisë duke konfirmuar se vendi i tij nuk mund të trajtohet si një lypës në dyert e Evropës. BE-ja nuk ka të drejtë ta konsiderojë Turqinë si një lypëse në portat e saj.   Erdogan do të takojë nesër në Bruksel presidentin e Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker  dhe presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk, në kuadër të samitit të NATO-s. Marrëdhëniet mes Bashkimit Evropian dhe Turqisë janë tendosur që prej grushtit të dështuar të shtetit, në verë të vitit të kaluar kundër Erdoganit. Shtetet e Evropës kishin pritur që në Turqi të reprizohej Siria dhe shteti të katandisej në luftë civile, por ajo nuk ndodhi. Prej asaj kohe marrëdhëniet e BE-së me Turqinë  janë tendosur. BE-ja kërkon që Erdogan të mos i ndjek dhe të mos i persekutojë puçistët, meqë shpreson që ata ta rimarrin veten.

Kontrolloni gjithashtu

Daniel Serwer

Daniel Serwer: Marrëveshja e Ohrit nuk ka substancë përveç idesë së vetëqeverisjes të komunitetit serb në Kosovë

Analisti dhe profesori i mirënjohur amerikan, Daniel Serwer, tha se marrëveshja e Ohrit e arritur …