Gabriel Escobar

Escobar: Vizita në Kosovë dhe Serbi ka për qëllim për të nxitur palët që të kthehen në tavolinën e dialogut

Emisari Special i Departamentit Amerikan të Shtetit, Gabriel Escobar ka deklaruar se vizita e tij në Kosovë dhe Serbi ka për qëllim për të nxitur palët që të kthehen në tavolinën e dialogut. Gjatë intervistës të dhënë për agjencinë e lajmeve “Nova”, ai ka theksuar se palët duhet të dalin mbi dallimet që i kanë dhe të vazhdojnë rrugën e tyre drejt integrimit në Bashkimin Evropian. Një prej arsyeve tjera të vizitës së tij në Prishtinë dhe Beograd është forcimi i bashkëpunimit të SHBA-së me Kosovën dhe Serbinë, ka deklaruar mes tjerash emisari Special i Departamentit Amerikan të Shtetit, Gabriel Escobar.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …