vipa
driloni com
Fillimi / Lajmet / Filozofia e Ukshin Hotit ishte platformë e ardhshme për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës
Filozofia e Ukshin Hotit ishte platformë e ardhshme për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës

Filozofia e Ukshin Hotit ishte platformë e ardhshme për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës

Në shtëpinë muze të Ukshin Hotit në fshatin Krushë e Madhe, sot është përkujtuar veprimtari i mirënjohur i Lëvizjes Kombëtare, profesori Ukshin Hoti. Në fjalën e tij para të pranishmëve kryetari i fshatit z. Selami Hoti shpalosi segmente të biografisë së profesor Ukshinit. Ai tha se filozofia e tij ishte platformë e ardhshme për UCK-në. Sa jemi të vegjël para kësaj zhdukje të mistershme, ndërsa ata që mundën nuk duan edhe pse po i gëzojnë të mirat nga ky kolos, nga ky arkitekt që ua la alfabetin e politikës kombëtare e që fare nuk e lexojnë, ka thënë ndër të tjera Selami Hoti.

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi në fjalën e tij tha se e jemi mbledhur sot siç jemi mbledhur për 19 vite me radhë për të bërë thirrje të arsyeshme për fatin e ideologut, atdhetarit dhe veprimtarit Ukshin Hoti. Asgjë nuk ka ndryshuar në lidhje me fatin e tij që nga 16 maji i vitit 1999. Në qoftë se së institucionet e Kosovës edhe tash nuk e kanë prioritet fatin e të pagjeturve përfshirë edhe fatin e Ukshin Hotit, por kjo duhet të kthehet në temë e diskutimit dhe aktualizimit pasi një gjë e tillë nuk ka ndodhur që 19 vite. Qeveria e Kosovës duhet ta vendos në fokus në nivelin e bisedimeve ku do që i zhvillon ato.

Ndërsa deputeti i Kuvendit të Kosovës, njëherit djali i Ukshin Hotit, Andini në fjalën e tij tha së janë bërë  plotë 19 vite qe babi im është i zhdukur nga Serbia. Të gjithë e dinë  ai është zhdukur nga një institucion i Serbisë siç ka qenë burgu i Dubravës. E dinë gjithë që babi nuk është zhdukur në rrugë por në një institucion të shtetëror të Serbisë. Prandaj Qeveria e Kosovës duhet ta ketë parakusht çështjen e të gjeturve ndonëse nuk ka qenë prioritet deri me tani prandaj i kemi ende mbi 1650 të zhdukur që i mungojnë vendit. Prandaj pa fatin e të pagjeturve Kosova nuk do të këtë progres Ai tha së beson fuqishëm se Ukshin Hoti është gjallë dhe do të vazhdoj të besoj kështu deri në konfirmimin e së kundërtës.

Kryetari i fshatit në fund tha së kërkojmë nga shteti më shumë punë dhe e përmbylli tubimin më një fjalim të prof Ukshin Hotit të datës 7 korrik të vitit 1991 “duke qenë i vetëdijshëm  për rrethanat politike në të cilat ndodhemi ftojë të formojmë politikë të qartë mbi atë së në mënyrë urgjente duhet të formohen forcat e armatosura  të Republikës së Kosovës”, citohet të këtë than profesor Ukshin Hoti.

Kontrolloni gjithashtu

Daniel Serwer

Server: Nëse ka ndarje Kosova do të mundet të bashkohet me Shqipërinë ose me pjesën shqiptare të Maqedonisë

Daniel Serwer, profesor në Universitetin, John Hopkins në Uashington në një intervistë për Radion Evropa ...