Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / “Financial Times”: Shqipëria u përkul përpara presionit të BE-së, Maqedonia ka ndërruar emrin, por kot
Bashkimi Evropian

“Financial Times”: Shqipëria u përkul përpara presionit të BE-së, Maqedonia ka ndërruar emrin, por kot

Vetoja e  kryetarit të Francës, Emmanuel Macron kundër fillimit të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të mbahet mend si një gabim historik që dobëson Evropën dhe minon aspiratat e saj për tu bërë fuqi gjeopolitike, shkruan “Financial Times” në një analizë për procesin e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Shqipëria u përkul përpara presionit të BE-së për të verifikuar të gjithë gjyqtarët e saj nga një Komision i pavarur, ndërsa i dha agjencisë kufitare Frontex të BE-së qasje në operacionet e policisë shqiptare. Maqedonia e Veriut ka shkuar në mënyrë të konsiderueshme më tej, madje ka ndryshuar emrin e saj për të zgjidhur një mosmarrëveshje dy-dekada me Greqinë dhe të hapë një rrugë për në BE. Kryeministri Zoran Zaev, një reformator i vërtetë, tregoi guxim të madh për të pranuar këtë marrëveshje dhe investoi shumë kapital politik në të”- thuhet mes tjerash  në shkrim.

 

Kontrolloni gjithashtu

Të premten janë regjistruar edhe 205 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, ndërsa 3 të tjerë e kanë humbur betejën më këtë virus

Regjistrohen edhe 205 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, ndërsa 3 të tjerë e kanë humbur betejën nga virusi

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se tre pacientë me Covid-19 kanë ...