MIT KS
Fillimi / Lajmet / Franca me qëndrim të fortë kundër bisedimeve të anëtarësimit për Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë
Be Shqiperi

Franca me qëndrim të fortë kundër bisedimeve të anëtarësimit për Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë

Franca edhe sot ka mbajtur qëndrim të fortë kundër bisedimeve të anëtarësimit në BE për Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë, duke paralajmëruar se nuk do të ishte në gjendje të aprovonte bisedimet derisa blloku evropian të reformojë politikën e tij të anëtarësimit. Ministrat e BE-së do të rishqyrtojnë nëse do të fillojnë bisedimet e anëtarësimit me Shkupin dhe Tiranën, por ministrja franceze për Çështje Evropiane Amelie de Monschallen thotë se nuk mund të ketë përparim derisa, sipas presidentit Emmanuel Macron, reforma e rregullave të anëtarësimit në BE. Pozicioni francez ka ngritur shqetësime në Bruksel për vonesën e mëtutjeshme të një procesi të përgatitur tashmë, i cili do të thellojë lidhjet në rritje të Ballkanit me Rusinë dhe Kinën, raporton Reuters.

Parisi beson se BE përballet me shumë sfida për dy vende të tjera në Ballkan, një rajon që ende ndjen ndjenjën e pasojave të viteve 1990 dhe luftimin e krimit dhe korrupsionit. Ndërsa Holanda mbështet kujdesin francez për negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë, e cila tashmë është anëtare e NATO-s, shumë vende të tjera, të udhëhequra nga Italia, janë të irrituar nga qëndrimi i Francës, shkruan agjencia e lajmeve britanike. Komisioni Evropian beson se është e gabuar të shtohen më shumë kushte, pasi Maqedonia Veriore dhe Shqipëria kanë përmbushur kërkesat e përcaktuara nga qeveritë e BE-së.

Kontrolloni gjithashtu

testi i matures

Testi i Maturës Shtetërore është shtyrë për 29 gusht

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Likaj ka thënë se Testi i Maturës Shtetërore ...