Samiti i NATO-s, Rama takon Tsipras

Në Samiti i NATO-s, kryeministri i Shipërisë Edi Rama takoi ministrin grek, Aleksis Tsipras

Në kuadër të samitit të NATO-s,  që po zhvillohet në Bruksel, kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama është takuar me ministrin e Jashtëm  grek, Aleksis Tsipras. Gjatë takimit, Rama e ka vënë theksin te nevoja e progresit për zgjidhjen e kontesteve dypalëshe. “Greqia na ka mbështetur dhe ne dëshirojmë që ajo të vijojë mbështetjen në procesin e integrimit”, ka thënë Rama, pa guxuar ta përmend fillimin e hulumtimit të naftës nga Greqia në territorin e Shqipërisë . Ndërsa Tsipras ka shprehur mbështetjen e fortë të Greqisë për reformat për konsolidimin e shtetit ligjor në Shqipëri. Të pranishëm në takim kanë qenë edhe ministrat e Jashtëm, Bushati e Kotzias.

 

Kontrolloni gjithashtu

Ejup Maqedonci: Serbia me qasjen e saj hegjemoniste dhe agresive karshi Kosovës do të bëjë që tensionet të vazhdojnë

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedonci, dje pas bllokimit në kufi me Serbinë të …