driloni com
vipa
vala – old
Fillimi / Lajmet / Hahn refuzon të takojë protestuesit kundërshtarë të platformës
Hahn: Serbia anëtarësohet në BE nëse i normalizon marrëdhëniet me Kosovën

Hahn refuzon të takojë protestuesit kundërshtarë të platformës

Komisioneri europian i Zgjerimit, Johannes Hahn, ka refuzuar të takohet me përfaqësuesit sllavo-maqedonas të Lëvizjes Qytetare për Maqedoninë e Bashkuar, të cilët janë duke e kundërshtuar platformën e partive shqiptare. Zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Koçijançiç pohoi se Hahn ka marrë disa kërkesa për takime, por përfaqësuesit e BE-së, do të diskutojnë vetëm me përfaqësues të partive politike  “Takimet do të përqendrohen vetëm te figurat politike, – shpjegoi Koçijançiç. – Është e vërtetë se ka edhe kërkesa të tjera dhe se, shpeshherë kur udhëton në këtë vend, përpiqet të takohet me sa më shumë bashkëbisedues që të jetë e mundur. Por këtë herë, agjenda nuk lejon takime të tjera”, thuhet në komunikatën e BE-së.

 

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi e uron Erdoganin, për rizgjedhjen e tij në krye të shtetit turk

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi e uron Erdoganin, për rizgjedhjen e tij në krye të shtetit turk

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi e ka uruar kryetarin turk, Recep Tayip Erdogan, për rizgjedhjen ...