Fillimi / Lajmet / Humbja më e madhe e Iranit në Siri që nga vendosja e forcave të këtij shteti në ndihmë të kriminelit alavit, Assad
Humbja më e madhe e Iranit në Siri që nga vendosja e forcave të këtij shteti në ndihmë të kriminelit alavit, Assad

Humbja më e madhe e Iranit në Siri që nga vendosja e forcave të këtij shteti në ndihmë të kriminelit alavit, Assad

Teherani zyrtar pranon  se disa prej ushtarëve iranianë janë vrarë gjatë luftimeve në Hapel të Sirisë. Kjo  mund të konsiderohet si humbja më e madhe e Iranit në Siri që nga vendosja e forcave atje për ta mbështetur kryetarin kriminel sirian, Bashar Al-Assad. Agjencia e lajmeve Fars ka cituar sot zyrtarë të Gardës Revolucionare të Iranit të kenë thënë se së paku  13 këshilltarë ushtarakë janë vrarë dhe 21 të tjerë janë plagosur gjatë përplasjeve me kryengritësit islamikë gjatë ditës së djeshme në Khan Tuman, rreth 15 kilometra në jugperëndim të Halepit. Raportet thonë se sulmi në Khan Touman ishte lëshuar nga aleanca e kryengritësve islamikë, të njohur si Jaish al-Fatah, përfshirë edhe Frontin Al-Nusra. Këto burime saktësojnë se që nga fillimi i luftës në vitin 2011, në Siri  kanë mbetur të vrarë rreth 280 mijë sirianë.

Kontrolloni gjithashtu

Deputetja e Kuvendit të Shqipërisë, Rudina Hajdari ka vendosur që të krijojë një parti të re

Ish-deputetja Rudina Hajdari, ka deklaruar se opozita, në tërësi sot është më e përçarë se kurrë

Ish-deputetja nga radhët e PD-saë Rudina Hajdari, e cila ndodhet në Amerikë ka deklaruar se ...