Edita Tahiri

Ish kryenegociatorja Tahiri ka shkruar se Qeveria Kurti ka shkelur Kushtetutën e Kosovës

Ish kryenegociatorja në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka shkruar se Qeveria Kurti ka shkelur Kushtetutën e Kosovës. Ajo ka shkruar se në Marrëveshjen e Ohrit, as që është përmendur Kushtetuta e Kosovës. “Sot Dita e Kushtetutes te shtetit tone. U shkel nga qeveria, nuk permendet ne marreveshje me serbine, madje as per asociacion dhe vetmenaxhim per pakicen serbe. Marreveshja duhet te shkoj ne Gjykaten Jushtetuese”, ka shkruar ish kryenegociatorja në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri.

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …