ISIDOROS KARDERINIS: ROBERT KENNEDY: KANDIDATI I CILI SHKAKTON TËRMET NË AMERIKË

Robert Kennedy, djali i të vrarëve në vitin 1968 Robert Francis Kennedy, Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-së, Senatori i Nju Jorkut dhe kandidati demokrat për president të vitit 1968, dhe nipi i presidentit amerikan të vrarë në vitin 1963, John Fitzgerald Kennedy, do të jetë kandidat për nominimin e Partisë Demokratike. zgjedhjet presidenciale të nëntorit 2024.

Por kush është Robert Kennedy? Është jurist-aktivist, i specializuar për çështje mjedisore, 69 vjeç. I rritur në mjedisin politik të Kenedit dhe duke përqafuar vlerat dhe pikëpamjet politike që i janë transmetuar, ai ka thënë: “Babai më tha kur isha fëmijë: “Njerëzit në pushtet gënjejnë. Dhe nëse duam të vazhdojmë të jetojmë. Në një demokraci duhet të kuptojmë që njerëzit në pushtet gënjejnë, njerëzit në pushtet po abuzojnë me pushtetin që ne i kemi dhënë”.

Është në të njëjtën kohë një figurë udhëheqëse e lëvizjes kundër vaksinimit. Sulmi publik i Robert Kenedit ndaj promotorit “filantrop” të “vaksinave” Bill Gates kishte shkaktuar bujë globale me postimin e tij, duke përshkruar se si Bill Gates po përdor “vaksinën” për të imponuar një diktaturë globale (Europost, 9-4-2020). : “Vaksina për Bill Gates është një filantropi strategjike që nxit shumë aktivitetet e tij të biznesit të lidhura për të fituar një kontroll diktatorial të politikës globale shëndetësore, majë shtize e neo-imperializmit”.

 Robert Kennedy, përpara fillimit të vaksinimeve për COVID-19, i dërgoi një mesazh komunitetit global në dhjetor 2020 duke dhënë alarmin për vaksinat mRNA duke thënë: “Shmangni vaksinimet me çdo kusht, me çdo sakrificë”, “Për herë të parë në historia e vaksinimeve teknologjia mRNA e përdorur ndërhyn drejtpërdrejt në materialin gjenetik të marrësit-pacientit dhe për rrjedhojë kjo ndërhyrje përfshin modifikim gjenetik, i cili tashmë është i ndaluar ndërkombëtarisht dhe konsiderohet kriminal”, “Të nderuar marrës të mundshëm duhet të dini se pas marrjes së vaksinës ju nuk do të jetë më në gjendje të menaxhojë simptomat e vaksinës në mënyrë efektive. Ju do të duhet të jetoni me efektet pasi nuk do të jeni në gjendje të largoni toksinat nga trupi juaj. Dëmi gjenetik i shkaktuar nga këto vaksina do të jetë i pakthyeshëm dhe i pariparueshëm”, “Për mendimin tim, këto vaksina të teknologjisë së re përfaqësojnë një krim kundër njerëzimit që nuk ka ndodhur kurrë më parë dhe në këtë shkallë”.

Më 11 shkurt 2021, “Instagram” mbylli llogarinë e Robert Kennedy për “lajme të rreme!”. “Ne e hoqëm këtë llogari sepse postonte vazhdimisht pretendime të rreme për koronavirusin dhe vaksinat”, tha në një deklaratë Facebook, kompania mëmë e Instagramit. Në atë kohë, Kennedy kishte rreth 800,000 ndjekës në llogarinë e tij. Është e qartë se promotorëve të “vaksinave” nuk u pëlqenin qëndrimet publike të Robert Kenedit, sepse ai vetë ishte kundër të ashtuquajturave “vaksina!”.

Më pas, në nëntor 2021 ai vizitoi Italinë dhe foli në Milano në Piazza dell’ Arco della Pace në një demonstratë të madhe, ku u prit si hero nga mijëra njerëz, kundër të ashtuquajturës Green Pass, certifikata COVID-19. duke e karakterizuar si “instrument shtypjeje”. Dhe duke folur para gazetarëve më herët gjatë ditës, Robert Kennedy tha: “Green Pass nuk është një risi e shëndetit publik, është një instrument bindjen dhe kontrolli ekonomik, ashtu si broshurat e lëshuara nga Rajhu i Tretë”.

Gjatë fjalimit të tij në demonstratën e Milanos, ai inkurajoi protestuesit të dilnin dhe të luftonin dhe të rezistonin, duke u thënë atyre: “Rikuperoni qeverinë tuaj, rimarrë jetën tuaj, rimarrë lirinë tuaj për fëmijët tuaj, për vendin tuaj, për brezat e ardhshëm” dhe përfundoi duke thënë mes brohoritjeve dhe duartrokitjeve të zgjatura: “Unë do të qëndroj pranë, me ju, dhe nëse është e nevojshme do të vdes për të. Do të vdes me çizmet e mia”.

Në gusht 2022, Robert Kennedy ishte në Berlin dhe foli për orwellianizmin modern dhe axhendën e bioterrorizmit të kompanive farmaceutike shumëkombëshe. Ndër të tjera, ai tha: “Qeveritë i duan pandemitë në të njëjtën mënyrë që i duan luftërat, sepse kjo u jep atyre fuqi, u jep atyre kontroll dhe u jep atyre aftësinë për të zbatuar bindjen ndaj qenieve njerëzore. Dhe sot kemi shtrembërimin e teknologjive të reja që u japin qeverive aftësinë për të vendosur kontrolle mbi popullatat që nuk e kishin imagjinuar kurrë”.

Në nëntor 2022, Robert Kennedy bëri deklarata tronditëse në lidhje me efektet anësore të vaksinimeve masive, duke thënë: “Ne po shohim një rritje prej 40% të vdekjeve të pashpjegueshme, të vdekjeve të tepërta dhe po i shohim që ato të ndodhin veçanërisht te të rinjtë! Numri i njerëzve që vdesin nga vaksinimi masiv është shumë më i lartë se numri i njerëzve që vdesin nga COVID-19. Disa mjekë do të thonë se nuk e dimë nëse është nga vaksina. Atëherë pse CDC i dekurajon mjekët dhe autoritetet e shëndetit publik që të kryejnë autopsi te njerëzit, vdekjet e të cilëve janë të dyshimta?’.

Lidhur me të ashtuquajturin “ndryshim klimatik” duke folur gjatë një interviste me producentin e radios Kim Iversen në prill 2023, Robert Kennedy paralajmëroi se elita po përdor “ndryshimin e klimës” për të sjellë kontrollin total të popullsisë dhe për të hequr liritë individuale.

Sa i përket luftës që po shpaloset në Ukrainë, pozicioni i tij është i qartë. Në deklaratat e tij në maj 2023, ai tha si vijon: “Të jemi të sinqertë! Kjo është një luftë e SHBA kundër Rusisë për arsye gjeopolitike! Këto janë makinacione gjeopolitike që kanë vazhduar që nga viti 2014 me agjencitë e inteligjencës (SHBA) dhe neokonservatorët. Ata janë duke sakrifikuar në thelb “lulen” e të rinjve ukrainas në një thertore vdekjeje dhe shkatërrimi për ambicien gjeopolitike të neokonservatorëve në prapaskenë. Për të rrëzuar, ndryshuar regjimin e Vladimir Putin dhe lodhur ushtrinë ruse në mënyrë që të mos luftojë askund tjetër në botë”.

Pra, shohim, bazuar në të gjithë rrugëtimin e Robert Kenedit, se kemi përpara një kandidat anti-establishment, një kandidat që nuk ka frikë të përplaset me interesa të mëdha financiare, një kandidat që nuk ka frikë të shkojë kundër sistemit dominues, pavarësisht nga rreziqet.

Një person i armatosur i paraqitur si sherif i SHBA-së u arrestua gjatë një fjalimi të Robert Kennedy të premten më 15.9.2023 në Los Angeles, u ankua kandidati për nominimin e Demokratëve në zgjedhjet e 2024.

“Jam mirënjohës që mbrojtësit vigjilentë dhe të shpejtë gjetën dhe kapën një burrë të armatosur që u përpoq të më afrohej në fjalimin tim në Muajin e Trashëgimisë Hispanike në Teatrin Wilshire Ebell në Los Anxhelos sonte”, shkroi Kennedy në mediat sociale. “Burri, i cili mbante dy këllëfë supësh të mbushur me pistoletë dhe karikatorë rezervë municionesh, kishte një distinktiv të Marshallit të SHBA në kapëse rripi dhe një ID federale. Ai e ka identifikuar veten si pjesëtar i sigurisë sime. Anëtarët e armatosur të ekipit të GDBA lëvizën me shpejtësi për të izoluar dhe ndaluar burrin derisa të mbërrinte LAPD për të bërë arrestimin”.

Në mbyllje, dua të theksoj prerazi se shumica dërrmuese e politikanëve që u shfaqën në të kaluarën, para zgjedhjeve, kundër sistemit dominues, kur fituan pushtetin, jo vetëm që nuk ndryshuan asnjë fije floku prej tij, por përkundrazi u shndërruan në përbërës. të sistemit. Le të shpresojmë që në rastin e Robert Kenedit, nëse ai fiton nominimin e Partisë Demokratike dhe zgjidhet president i Shteteve të Bashkuara, nuk do të ndodhë e njëjta gjë.

Jetëshkrimi

 

Isidoros Karderinis ka lindur në Athinë, në vitin 1967. Ai është gazetar, romancier dhe poet. Ka studiuar për ekonomi dhe ka kryer studimet pasuniversitare për ekonomi turistike. Artikujt e tij janë botuar në gazeta, revista dhe faqe interneti në mbarë botën. Poezitë e tij janë përkthyer në anglisht, frëngjisht dhe spanjisht dhe janë botuar në antologji poetike, revista letrare dhe rubrika gazetash letrare. Në Greqi ka botuar tetë libra me poezi dhe tre romane. Librat e tij janë përkthyer dhe botuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britaninë e Madhe, Itali dhe Spanjë.

Isidoros Karderinis bashkëpunon me Radion Kosovës e Lirë për një kohë shumë të gjatë.

Kontrolloni gjithashtu

Fjala e Elez Durmishit, në 25-vjetorin e kryerjes së misionit informativ, historik, të Radios-Kosova e Lirë, gjatë luftës së UÇK-së

Mirë se keni ardhur, këtu në Shtëpinë-Muze, në 25-vjetorin e kryerjes së misionit informativ,  historik,  …