Josep Borrell

Josep Borrell, fton në një takim në Bruksel kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, e kryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka ftuar në një takim në Bruksel kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, konfirmuan për Radion Evropa e Lirë burimet në bllokun evropian. Lajmi më pas u konfirmua edhe nga zëdhënësi i BE-së, Peter Stano. Kurti dhe Vuçiç kanë marrë ftesë për vazhdimin e dialogut, ku do të diskutohet për të gjitha çështjet e hapura mes dy shteteve. Ai tha se edhe institucionet e BE-së, por edhe shtetet anëtare, po vëzhgojnë “me shqetësim” ngjarjet në Kosovë. Çdo veprim i pakoordinuar dhe i njëanshëm që kërcënon stabilitetin dhe rrezikon lirinë e lëvizjes duhet të ndërpritet”, tha Stano. Ndërkaq, burimet në Bruksel tërheqin vërejtjen se tensionet janë pasoja e mungesës së vullnetit të liderëve për t’u ulur dhe për të vazhduar dialogun.

Kontrolloni gjithashtu

Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po qëndron për një vizitë zyrtare, në Azerbajxhan

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në kuadër të vizitës në Azerjbajxhan,  u takua  me kryetarin …