Kadri Veseli: Pjesë e zgjimit kombëtar në pranverën e vitit 1981 ishin edhe pushkët e Tahir e Nebih Mehës në Prekaz

Kadri Veseli: Pjesë e zgjimit kombëtar në pranverën e vitit 1981 ishin edhe pushkët e Tahir e Nebih Mehës në Prekaz

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka bërë sot homazhe pranë shtatores së Nebih e Tahir Mehës në 37-vjetorin e rënies heroike të tyre në luftim më forcat e policisë serbe.  Ai ka thënë së pjesë e zgjimit kombëtar në pranverën e vitit 1981 në Kosovë ishin edhe pushkët e Tahir e Nebih Mehës në Prekaz të cilët e jepen shembullin së si duhet luftuar për çlirimin e vendit.

“Pranvera e vitit 1981 ishte pranvera e zgjimit kombëtar në Kosovë. Pjesë e këtij zgjimi ishin edhe pushkët e Tahir e Nebih Mehës në Prekaz. Rezistenca e tyre një ditore kundër njësive speciale të policisë jugosllave ringjalli modelin tradicional të luftës për liri dhe kështu u bë shembull për gjeneratat e ardhshme që përmbushën misionin e çlirimit përfundimtar të Kosovës”, ka shkruar Veseli në një postim të tij.

Kontrolloni gjithashtu

Lutfi Haziri: Qeveria Kurti është e zhytur shumë në korrupsion, do ta këtë problem me dalë para njerëzve

Lutfi Haziri: Ka shumë arsye që të mbahen zgjedhjet e parakohshme, në radhë të parë sepse Qeveria është e papunë

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, konsideron se ka shumë arsye që të mbahen zgjedhjet e …