KEK
Fillimi / Lajmet / Karl Bildt ka kritikuar Evropën për qëndrimin e saj ndaj Turqisë pas përpjekjeve për grusht shtet
Carl Bildt

Karl Bildt ka kritikuar Evropën për qëndrimin e saj ndaj Turqisë pas përpjekjeve për grusht shtet

Ish-kryeministri i Suedisë, Karl Bildt ka kritikuar Evropën për qëndrimin e saj ndaj Turqisë pas përpjekjeve për grusht shtet. Ai ka kërkuar nga Brukseli zyrtar që ta përkrahë Erdoganin. “Fle Brukseli apo nuk e di”? kjo është pyetja që bëhet pasi që liderët e shteteve të Evropës kanë reaguar me hezitim lidhur me puçin ushtarak, më 15 korrik ka shkruar Bildt për portalin “Politico”. Ai ka nënvizuar se suksesi i puçit do ta kishte quar Turqinë në një luftë civile, ndërsa pasojat do të kishin qenë të pa parashikueshme. Miliona turq do të kishin mësyrë në shtetet e Evropës, duke iu bashkuar milionave të tjerë nga Siria.

Bildt ka thënë se Evropa asnjëherë nuk ka parë ndonjë puç ushtarak në vendet e saj, por në natën e grusht shteti ajo ka qenë dashur të reagojë menjëherë. Nuk pati asnjë përpjekje për angazhimin e ndonjë zyrtari të lartë të BE-së për të shkuar në Turqi dhe për t’ i dhënë mbështetje një qeverie, së cilës iu kishte rrezikuar rendi demokratik.  Tani do të jetë kryetari i Rusisë, Putin, i pari që do të takohet me Erdoganin, pas përpjekjeve për Grusht shtet dhe kjo do të jetë e turpshme për Evropën. Nuk ka dyshim se Turqia ka pasur të drejtë dhe ka qenë dashur pa tjetër të mbrohet nga forcat që kanë kërcënuar rendin e saj shoqëror.  BE-ja do të kishte qenë në pozitë shumë më të mirë po qe se liderët e saj do ta të kishin vizituar Turqinë dhe të kishin shprehur keqardhje për grusht shtetin, duke  uruar popullin turk dhe liderët e vendit, si dhe  duke u dhënë mbështetje në ruajtjen e demokracisë ka shkruar mes tjerash, Karl Bildt.

Kontrolloni gjithashtu

392 persona të infektuar, 222 të shëruar dhe 6 të vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në ...