KEK
Fillimi / Lajmet / KMDLNJ: Deklaratat e emisarit të BE-së, Mirosllav Lajçak për ndryshim të Kushtetutës së Kosovës, janë luftënxitëse
KMDLNJ

KMDLNJ: Deklaratat e emisarit të BE-së, Mirosllav Lajçak për ndryshim të Kushtetutës së Kosovës, janë luftënxitëse

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, deklaratat e Mirosllav Laçakit për ndryshim të Kushtetutës së Kosovës i ka cilësuar se luftënxitëse. Ky këshill ka vlerësuar se i dërguari i BE-së për bisedime midis Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Laçak, shumë herë është deklaruar kundër pavarësisë së Kosovës dhe qartazi është rreshtuar në anën e Serbisë. “Në kohën kur flitej se pikërisht proserbi Lajçak do të ishte i propozuari i BE -së për këtë hasi në kundërshtim të plotë të Kosovës ky hermafrodit politik dhe moral i zbuti qëndrimet deri sa e forcoi pozitën brenda BE-së. Kur amerikanët kërkuan dinamizim të procesit negociator, Mirosllav Lajçak i përshpejtonte hapat për ta marrë rolin kryesor. Ishte shumë aktiv në mbrojtje të një Gjykate Raciste, Gjykata Speciale kurse shumë indeferent ndaj përgjegjësisë për krime lufte që i bëri Serbia në Kosovë dhe as që reagoi kur nga personalitetet politike dhe publike serbe u bë e ditur se autoritetet më të larta të Serbisë kanë kërkuar që varrezat masive  në Serbi ku janë ekzekutuar shqiptarët nga Kosova të mbahen në fshehtësi”, është thënë në reagimin e KMDLNj-së.

Kontrolloni gjithashtu

PDK në Prizren, vlerëson se qeverisja aktuale nga Haskuka është larg përfaqësimit të interesave të qytetarëve

PDK në Prizren, vlerëson se qeverisja aktuale nga Haskuka është larg përfaqësimit të interesave të qytetarëve

Partia Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, ka thënë se qeverisja aktuale nga Mytaher Haskuka ...