MIT KS
Fillimi / Lajmet / Krerët e shteteve më të fuqishme të botës diskutojnë për masat kundër pandemisë se koronavirusit
Krerët e shteteve më të fuqishme të botës diskutojnë për masat kundër pandemisë se koronavirusit

Krerët e shteteve më të fuqishme të botës diskutojnë për masat kundër pandemisë se koronavirusit

Kryetari i SHBA-së, Donald Trump, dhe kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, do të jenë në mesin e drejtuesve të ekonomive të mëdha të G20-ës që pritet të marrin pjesë në një samit përmes video-lidhjes të organizuar nga Arabia Saudite. Biseda mes krerëve të shteteve më të fuqishme të botës, vjen ndërsa ekonomitë botërore përpiqen të frenojnë dëmin ekonomik të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit. Videokonferenca do të kryesohet nga Mbreti Saudit Salman, i cili është i përfshirë në një luftë çmimesh në tregun e energjisë me Rusinë, pasi të dyja palët nuk arritën marrëveshje për shkurtimet e prodhimit. Riadi mban presidencën e rradhës të G20-ës. Kritikët kanë akuzuar G20 se janë shumë të ngadaltë për t’iu përgjigjur krizës së koronavirusit. Sipas Universitetit Johns Hopkins, në gjithë botën ka pasur më shumë se 470,000 raste të infeksioneve, me më shumë se 21,000 vdekje.

Kontrolloni gjithashtu

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik i apelon të moshuarit që të qëndrojnë në shtëpi dhe të shtojnë kujdesin për shëndetin

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik i apelon të moshuarit që të qëndrojnë në shtëpi dhe ta shtojnë kujdesin për shëndetin

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, përmes një postimi u ka bërë apel të moshuarve të ...