valamobile
Airport Adem Jashari
akp deri me 5 maj
kek
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Kryeministri Haradinaj format e presionit ndërkombëtar për pezullimin e taksës ndaj Serbisë, i cilëson si mesjetare
Kryeministri Haradinaj format e presionit ndërkombëtar për pezullimin e taksës ndaj Serbisë, i cilëson si mesjetare

Kryeministri Haradinaj format e presionit ndërkombëtar për pezullimin e taksës ndaj Serbisë, i cilëson si mesjetare

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj format e presionit që partnerët strategjikë të Kosovës janë duke i bërë, me synimin që Qeveria ta pezullojë taksën ndaj importeve të Serbisë i ka kualifikuar si mesjetar. Ai ka thënë se nuk do të sprapset nga qëndrimi për ta mbajtur taksën në fuqi.  Sipas kreut të Qeverisë, pezullimi i vendimit për taksën është kërkuar edhe në takimin që një ditë më parë ka pasur me Jan Hecker dhe Matthias Luttenberg, këshilltarë politikë të kancelares gjermane Angela Merkel. Po kështu, edhe në takimin e fundjavës me nënsekretarin amerikan për Çështje Politike, David Hale. E njëjta pret t’i kërkohet edhe nga drejtori i përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, i cili ka mbërritur të martën në Kosovë. “Pozicioni i Berlinit është shumë i qartë: ‘Dialogu është i rëndësishëm. Duhet të vazhdojë. Taksa është pengesë. Hiqeni taksën’. Pra, ky është pozicioni i tyre. Kështu është pozicioni edhe i Londrës dhe i të tjerëve”, ka thënë Haradinaj.

Kontrolloni gjithashtu

Avdullah Hoti: nuk ka dakordim e as legjitimet institucional për ta përfaqësuar Republikën në takimin e Berlinit

Avdullah Hoti: Nuk ka dakordim e as legjitimet institucional për ta përfaqësuar Republikën në takimin e Berlinit

Shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se për ...