Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka bërë një ftesë NATO-s që të instalojë një bazë navale ushtarake, në Portin e ri të Durrësit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ta bërë të ditur sot se vendi i ka bërë një ftesë NATO-s që të instalojë një bazë navale ushtarake në Portin e ri të Durrësit, që do të ngrihet në Porto Romano. Në një konferencë me gazetarët pas vizitës e tij në Samitin e NATO-s në Madrid, Rama u shpreh se së shpejti do të vijojë diskutimi në Bruksel lidhur me propozimin e Shqipërisë që ka ngjallur jo vetëm interes, por edhe dëshirë për të thelluar bisedimet, për instalimin e një baze navale të NATO-s në portin e ri të Durrësit . Sa i përket portit, do të financojmë vetë pjesën tregtare, kemi ftuar NATO të marrë pjesë në bashkëfinancimin e pjesës ushtarake. Do të ketë vlerë të jashtëzakonshme strategjike për Shqipërinë dhe vetë NATO-n”, ka saktësuar kryeministri, Edi Rama.

Kontrolloni gjithashtu

Nga zjarri që ka përfshirë një kishë në Egjipt, kanë humbur jetën 41 persona dhe shumë të tjerë janë plagosur

Nga zjarri që ka përfshirë një kishë në Egjipt, kanë humbur jetën 41 persona dhe …