Kryetari i Amerikës, Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un do të takohen në maj. Kryetari verio-korean Kim Jong është zotuar se të përmbahet nga armët e reja bërthamore dhe testet e raketave, tha një zyrtar i Koresë së Jugut

Kryetari i Amerikës, Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un do të takohen në maj

Kryetari i Amerikës, Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un do të takohen në maj. Kryetari verio-korean Kim Jong është zotuar se të përmbahet nga armët e reja bërthamore dhe testet e raketave, tha një zyrtar i Koresë së Jugut përgjegjës për sigurinë kombëtare, ndërsa kryetari Trump kishte raportuar për vizitën e tij në Korenë e Veriut. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders ka deklaruar me këtë rast se Trump do ta pranojë ftesën për të takuar kryetarin Kim, por koha dhe vendi ende nuk janë caktuar, bën të ditur Agjencia Hina. Kryetari i Koresë së Veriut ka premtuar  se shteti i tij do të përmbahet nga testimet e mëtejshme të armëve bërthamore apo raketave, ka  thënë një  zyrtar i Zyrës së Sigurisë Kombëtare të Koresë së Jugut, për Shtëpinë e Bardhë pasi një delegacion i Koresë së Jugut informoi zyrtarët amerikanë lidhur me bisedimet paraprake midis Seulit dhe Phenianit.

Kontrolloni gjithashtu

Alicia Kearns: Bashkimi Evropian është joproduktiv për de-përshkallëzimin e situatës në veri, duke inkurajuar Beogradin

Kearns: Të mos lejojmë akterët armiqësorë ta rindezin konfliktin në Kosovë

Deputetja e Britanisë së Madhe, Alicia Kearns ka bërë thirrje që të mos lejohet rindezja …