MIT
mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në takim nga kryeministri japonez, Shinzo Abe

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në takim nga kryeministri japonez, Shinzo Abe

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në takim nga  kryeministri japonez, Shinzo Abe, në fillim të vizitës zyrtare në Japoni, ku do të marrë pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të Perandorit Naruhito. Thaçi dhe Abe në këtë takim kanë konfirmuar marrëdhëniet e mira bilaterale në mes dy vendeve. Thaçi  i ka shprehur ngushëllime kryeministrit Abe edhe për viktimat e tajfunit të fundit, ndërkohë që është shprehur i kënaqur me përparimin e marrëdhënieve në mes të dyja vendeve. “Hapja e Ambasadës së Japonisë në Prishtinë në fillim të vitit të ardhshëm dhe samiti i suksesshëm i bizneseve nga Kosova, Japonia e Austria në Vjenë, në fillim të këtij muaji, janë konfirmim i këtij avancimi”, ka thënë Thaçi. Edhe kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, sipas komunikatës së Presidencës, ka shprehur kënaqeshin e tij për intensifikimin e bashkëpunimit dhe përkrahjen në mes dy vendeve.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Kosova ofron kushte të volitshme për investitorë të huaj por dhe ka kapacitete për t’i gjeneruar investimet

Haradinaj: Kosova ofron kushte të volitshme për investitorë të huaj por dhe ka kapacitete për t’i gjeneruar investimet

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria, ...