kek baner i ri
akp deri me 23 janar
valamobile
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka përkujtuar në 35-vjetorin e rënies, atdhetarët Rexhep Mala e Huhi Berisha
Veseli: Reçaku është sinonim i çmimit të lirisë, pavarësisë dhe shtetit tonë

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka përkujtuar në 35-vjetorin e rënies, atdhetarët Rexhep Mala e Huhi Berisha

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka përkujtuar në 35-vjetorin e rënies, atdhetarët Rexhep Mala e Huhi Berisha. Veseli ka shkruar se pas pretendimeve serbe se e kishin shuar lëvizjen kombëtare shqiptare në Kosovë, pushka e Rexhep Malës e Nuhi Berishës në janarin e vitit 1984 dëshmoi të kundërtën. ”Sot, në 35 vjetorin e rënies, kujtojmë Rexhep Malën e Nuhi Berishën. Pas pranverës së vitit 1981, regjimi jugosllav haptas pretendonte se e kishte shuar lëvizjen kombëtare shqiptare në Kosovë. Pushka e Rexhep Malës e Nuhi Berishës në janarin e vitit 1984 dëshmoi të kundërtën: rezistenca shqiptare në Kosovë ishte e pathyeshme. Ajo vetëm sa do të bëhej edhe më e fuqishme. Vitet më pas e vërtetuan këtë. Lavdi Rexhep Malës, Nuhi Berishës dhe gjithë të rënëve për liri”, ka shkruar Veseli.

Kontrolloni gjithashtu

Në kuadër të “Flakës së Janarit” do të prezantohet e gjithë veprimtaria letrare e veprimtarit të shquar, luftëtarit të lirisë Martin Çuni

Në kuadër të “Flakës së Janarit” do të prezantohet veprimtaria letrare e veprimtarit të shquar, luftëtarit të lirisë Martin Çuni

Në kuadër të aktiviteteve tradicionale kulturore “Flaka e Janarit” me kënaqësinë më të madhe ju ...