Kryetari Thaçi, uroi kryetaren e Maltës, Marie Louise Coleiro Preca, për kryesimin e radhës së Këshillit të BE-së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur sot në një takim nga kryetarja e Maltës, Marie L. Coleiro Preca

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur sot në një takim nga kryetarja e Maltës, Marie Louis Koleiro Preka. Biseda është zhvilluar në Pallatin Presidencial në Valeta, kryeqytetin e Maltës. Kryetarja Koleiro Preka i ka dëshiruar mirëseardhje kryetarit Thaçi duke rikujtuar faktin se Malta është ndër shtetet e para që ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe se që nga atëherë është konsoliduar si shtet. Thaçi është shprehur i kënaqur që po qëndron për vizitë në vendin mik, sikur është Maltë, ndërkohë që po kërkohet thellimi i bashkëpunimit në mes dy vendeve. Kryetarja Preca kërkoi që marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve të shtrihen veçanërisht në fushën e ekonomisë, ndërsa presidenti Thaçi rekomandoi që të shikohet mundësia e një takimi në mes të dy odave ekonomike të dy vendeve, që t’i hapet rrugë takimit të bizneseve të dy vendeve.

Kontrolloni gjithashtu

Adem Jashari

Edi Rama: Adem Jashari lindi në 28 nëntor, ra për të jetuar gjithmonë, si legjenda e gjallë e flamurit më të bukur në botë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në festën e 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit, ka ndarë …